Acil Durum; Evimizden Hemen Uzaklaştırmamız Gereken Şeyler Listesi

İtiraf edelim; hepimiz ‘bir gün lâzım olur’ diye gerekli-gereksiz birçok şeyi evimizde saklıyoruz. Oysa bunların abazıları yer kaplamaktan başka bir işe yaramıyor. Nasıl bilgisayarın hard diski dolunca yer açmak için kullanmadığımız dosyaları siliyorsak; evimizde de ekstra GB kazanmak için bir şeyleri geri dönüşüm kutusuna göndermemiz gerek. Hem sürdürülebilirliğe katkıda bulunmuş oluruz, hem de biz rahatlarız. O zaman fazlalıkları atalım, gözümüz gönlümüz açılsın:

 

Dolapta Unuttuğumuz Soslara Elvedâ!

Dışarıdan yemek söyledik ama o sosları yiyemedik. Dolabın bir köşesine attık ve garibim sosları orada unutulmaya terk ettik. O eski lezzetinden eser yok şimdi… Dura dura bir hâl oldular! Öyleyse ne yapıyoruz? Kullanmadıklarımızı atarak raflarımızda yer açıyoruz. (Tabii ki bu, yalnızca soslar için geçerli değil. Dolapta yer kaplayan ve işimize yaramayan ne varsa gönderin gitsin!)

 

CD’ler ve Kasetler

Gelmişiz 2020’e, hatta 2021 kapıya dayandı, şunun şurasında az bir şey kaldı. Evinde hâlâ CD veya kaset saklayan?… Yoktur herhalde. Ancak varsa; lütfen evinize bu işkenceyi yapmayın. Onları daha modern depolama alanlarına (HDD vs.) aktararak bu antika şeyleri evinizden postalayın.

 

Giymediğiniz Kıyafetler

 

Belki resmi bir kıyafet aldınız ama bir törende vs. giydiniz, onu dolaba attınız ve yıllardır yüzüne bakmadınız. Belki de kullanmadığınız tonla kıyafet var. Öyleyse neden onları satmıyor veya giysi kumbaralarına vb. bağışlamıyorsunuz?

(Tabii iyice eski püskü olanları değil, eli yüzü biraz düzgün olanları tercih edin. Tamamen perte çıkmış olanları da atın çöpe gitsin.)

 

Eşini Kaybetmiş Hüzünlü Çoraplar

Bazen teki olmayan çoraplarımızı bile saklarız. Gün olur, çıkagelir; hayat bu… Ama hayır, olayı dramatize gerek yok, giden gitmiştir, gittiği gün bitmiştir. Onlar geri gelmeyecek, buna alışmalı ve eski çoraplarımızı evdeki küçük çocuklar için oyuncak veya evcil hayvanlar için dekoratif bir şeyler yapmak için kullanabiliriz.

 

Eski Gazeteler, Dergiler, Kullanım Kılavuzları ve Daha Fazlası

Google amca diye bir şey varken, bir haber sonraki gün güncelliğini yitiriyorken, yıllar yıllar önceki gazeteleri, dergileri vs. evimizde tutmamızın mantıksız olduğu izaha muhtaç değil. Aynı şey kullanım kılavuzları ve kullanmadığımız defterler, günlükler, ajandalar için de geçerli.

 

Yalnız şu var; bir derginin özel sayılarını saklıyoruzdur, vergi dairesi vb. için ileride lâzım olabilecek makbuzlarımız vardır. İnternette olmayan ve zaman zaman ihtiyaç duyabileceğimiz kullanım kılavuzlarına sahibiz, o zaman onları evimizde misafir etmeye devam edebiliriz.

Yoksa geri kalanını geri dönüşüme vererek kağıt üretimine katkıda bulunmalıyız.

 

 

 

 

 

Okunma:
122
Makale Etiketleri:
· · · · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat