Maskenizi Her Kullanımdan Sonra Gerçekten Yıkamak Zorunda Mısınız? Kısa Cevap: Evet.

Korona virüs nedeni ile bildiğiniz üzere maske kullanımı zorunlu hale geldi. Peki doğru maskeyi nasıl bulacağız ve nasıl yıkayacağız.

 

Covid-19 salgınının ortasında, maskelerde kimliğimiz gibi cüzdan gibi  ve anahtar gibi zorun hale geldi , bunlar üzerimizde olmadan evden nasıl çıkamıyorsak , maskelerde zorunlu hale geldi.  Peki bir çok insan arasında popüler olan yeniden kullanılabilir kumaş maskeler için bu, çok fazla çamaşır yıkama anlamına geliyor.

 

Hastalık kontrol ve önleme merkezi (Centers for Disease Control and Prevention (CDC)) esas olarak başkalarını virüs taşıyıcılarından korumak için kamuya açık ortamlarda maske takılmasını önermektedir. Ülkemiz de ve Dünya’nın neredeyse her yerinde il , ilçe, restoran, bar, market ve büyük perakendeci de Covid-19’un yayılmasını azaltmak için müşterilerin maske takmasını zorunlu kılıyor.

 

Koruyucu yüz maskeleri, pandeminin tartışmalı bir temas noktası haline geldi, bazı Amerikalılar bunları takmaktan şikayet ediyor ve hatta patlamalar yaşıyor . Ancak bilim, virüsün yayılmasını önlemek için maskelerin gerekli olduğunu gösteriyor. “Yüz maskelerinin etkinliğini zaten biliyoruz. Birleşik Krallık’taki Portsmouth Üniversitesi’nde kanıta dayalı sağlık hizmetlerinde kıdemli bir öğretim görevlisi olan Dr. Simon Kolstoe, orada kanıtı temeli var ”dedi. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve epidemiyolog Dr. Ravina Kullar, “Bu kumaş maskeleri her gün yıkanmasının gerektiğini ” söyledi. . Kullar, maskenin amacının virüsün yayılmasını önlemek olduğuna dikkat çekiyor, bu nedenle üzerinizde virüs parçacıkları varsa, yıkanmamış maske takmak ters etki yaratıyor.

Yine de, bu tavsiyeye rağmen, yüzey bulaşmasının koronavirüs yayılmasının önemli bir vektörü olduğu düşünülmüyor. Asıl korunma yöntemi kişinin kişiye iletişimidir. Maskenin yıkanmasının önemi koronavirüs en kolay şekilde havayolu ile insan vücuduna girdiği için , sürekli olarak yıkanması gerekmektedir. Tek kullanımlık maskelerin en fazla gün 1 defa kullanılması gerekmektedir veya maske yıkanabilir kumaş bir maske ise günlük mutlaka maske yıkanmalıdır. Hastalık kontrol ve önleme merkezi (CDC) mutlaka yıkanabilir maskeleri önermektedir.

CDC web sitesinde  Maskelerin günlük yıkanmasını ve  maskeleri her zaman doğru şekilde çıkarmak ve kullanılmış bir maskeyi tuttuktan veya dokunduktan sonra ellerinizi yıkamak önemlidir ” diyor.

Peki Maskeyi Doğru Yıkama Yöntemi Nedir ?

CDC’ye göre maskenizi doğru şekilde çıkarmak, onu sadece kulak halkalarından veya bağlarından tutmak, çamaşır makinesine yerleştirmek için katlamak ve hemen ardından ellerinizi yıkamak anlamına gelir.

Bez maskeler elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir. Diğer bir popüler seçenek olan cerrahi maskeler yıkanamaz ve bir kullanımdan sonra atılmalıdır. Bir N95 maskesinin nasıl yıkanacağına dair çok az “ azbir” bilgi vardır. Bazı potansiyel seçenekler arasında kuru ısı kullanan buharlaştırılmış hidrojen peroksit veya UV ışığı – evde deney yapmak için gerçekten uygun olmayan yöntemler bulunur.

Kumaş maskeler için, bir çamaşır makinesi kullanıyorsanız, CDC normal deterjanı ve “maskeyi yapmak için kullanılan kumaş için en uygun su ayarını” önerir . Maskenizi elde yıkıyorsanız, bir çamaşır suyu solüsyonu hazırlamalı ve maskenizi beş dakika içinde bekletmeli, ardından soğuk veya oda sıcaklığında suyla durulamalısınız. Maske filtreleri elde yıkanmalıdır .

Okunma:
133
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat