Mikroplastik Kirlilik Everest Dağı’na Bile Ulaştı

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı yakınlarındaki karda mikroplastik kirlenme keşfedildi. 2018’de Dünya’nın en derin yeri olan Marian Çukuru’nda plastik atıkların keşfedilmesinden sonra, çöplerimizin tüm gezegeni kirlettiği artık çok açık!

8.850 metrelik bir dağın tepesinden birkaç yüz metre uzaklıkta minik plastik lifler bulundu . Everest’teki 11 bölgeden 5,300 ila 8,440 metre arasında değişen rakımlarda alınan tüm kar  örneklerinde mikroplastik bulundu . En yüksek mikroplastik konsantrasyonları, dağcıların en çok vakit geçirdiği Ana Kamp çevresinde bulundu. Araştırmacılar, liflerin büyük olasılıkla dağcılar tarafından kullanılan giysiler, çadırlar ve iplerden geldiğini söyledi.

İsviçre Alpleri ve Fransız Pireneleri’nin ücra bölgelerindeki mikroplastik kirliliğin diğer yeni keşifleri, bu parçacıkların rüzgarla da taşınabileceğini gösteriyor .

Yeni araştırmaya liderlik eden Plymouth Üniversitesi’nden Imogen Napper, “Analiz ettiğim her kar örneğinde mikroplastik bulduğuma gerçekten şaşırdım” dedi.

“Everest Dağı, her zaman uzak ve bozulmamış bulduğum bir yer. En yüksek dağın tepesine yakın çevreyi kirlettiğimizi bilmek gözlerimizi açar.

“Mikroplastikler çevremizde çok yaygın olduğu için, uygun çevresel çözümlere odaklanma zamanı” dedi. “Gezegenimizi korumalı ve ona bakmalıyız.”

Ortamdaki plastik miktarını azaltmaya hangi çözümler yardımcı olur? Napper , azaltmaya, yeniden kullanım ve geri dönüşüm , dedi. Pek çok mikroplastik, sentetik kumaşlardan yapılmış giysilerden de gelir, bu nedenle pamuk gibi doğal liflerden yapılmış kumaşlara odaklanmanız gerekir . Her yıl milyonlarca ton plastik çevreye karışıyor . Yabani hayvanlara  yiyecek zannedilerek zarar verdiği bilinmektedir . İnsanlar ayrıca mikroplastikleri  yiyecek ve su ile tüketir ve solur. Ancak plastiğin sağlığımız üzerindeki etkisini değerlendiren hiçbir çalışma yok .  

Bilim adamları, 2019’da en az 880 kişi tarafından tırmanılan Everest’teki kirlilik sorunu konusunda uzun süredir endişe duyuyorlar. Bununla birlikte, yeni çalışma, 5 mm’den küçük ve bu nedenle toplanamayacak kadar küçük mikroplastiklerden kaynaklanan kontaminasyonu değerlendiren ilk çalışmadır.

One Earth dergisinde yayınlanan çalışma, 2019 National Geographic keşif gezisi tarafından toplanan örnekleri analiz etti. Bilim adamları, kar örneklerinde litre başına ortalama 30 mikroplastik ve en kirli numunede litre başına 119 parçacık buldular. Ayrıca, sekiz lokasyondan akarsu suyu örneklerini değerlendirdiler, ancak yalnızca üçünde mikroplastik vardı. Napper, önceki çalışmasında, bir çamaşır makinesinin her döngüsünün 700.000 mikroskobik plastik elyafı serbest bırakabildiğini ve biyolojik olarak parçalanabileceği iddia edilen plastik torbaların vahşi ortamda üç yıl sonra bile bozulmadan kaldığını keşfetti .

Okunma:
135
Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat