Profesyonel YouTube Kanalı Oluşturma

Profesyonel YouTube kanalına sahip olun

Merhaba arkadaşlar profesyonel bir Youtuber olmak için kanalınıza özen gösterin. Peki neler yapmalısınız?
Gelin bu yazımızda sizlerle kendimize muhteşem bir YouTube kanalı oluşturalım.

1- YouTube Kanal Profil Fotoğrafı:

Youtube Kanal Profil Fotoğrafı Ölçüsü: 800 x 800
98 x 98 piksel olarak görüntülenir. Görüntü türleri: JPG, GIF, BMP veya PNG.

2- YouTube Banner:

Banner resmi kuralları
Yükleme için minimum boyut: 16:9 en boy oranıyla 2048 x 1152 piksel. Minimum boyutta, metin ve logolar için güvenli alan: 1235 x 338 piksel. Daha büyük resimler, bazı görünümlerde veya cihazlarda kırpılabilir. Dosya boyutu: 6 MB veya daha küçük olmalıdır.

3- YouTube Kanal Hakkında Kısmı:

Kanalınızın hakkında kısmında kanalınızın hizmet vereceği amaç ve kendinizi tanıtan bir yazı yazmalısınız. Kanalınızı ziyaret edecek olan takipçiler kanal içerisinde üreteceğiniz içerikler ile alakalı ve sizin hakkınızda bilgi sahibi olur. Bu durum takipçilerinizin sizi daha iyi tanımasına ve kanal içerisinde yüklediğiniz içeriklerinizin kalitesini arttırmak adına bir adım atmanızı sağlar.

4-YouTube İçerik Üretmek:

Öncelikli olarak Youtube video içerik fikirlerinizi ortaya çıkararak bir içerik planı oluşturmalıyız. Farklı konularda ve rastgele içerik üretmek kanalınızın amacını saptıracaktır. Belli bir plan içerisinde hareket etmek YouTube’un algoritmasının da sizin için pozitif kullanılmasını sağlayacak. İçeriklerinizin farklı videolarda önerilmesi daha da artacaktır.

5- YouTube Ekipman:

Hepimizin de bildiği gibi içerik üretmek için bazı ekipmanlara ihtiyacımız olacak. İlk etapta mevcut ekipmanlarınız ile en iyisini ortaya koymak için çalışmalısınız. Profesyonel bir kameranız yok ise akıllı telefonunuzu kullanarak video çekebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gerekenler ise kameranızı doğru ayarlar ile bir dev haline getirmek. Sonrasında sarsıntıyı önlemek adına uygun fiyatlı (minimum 10-15 ₺) bir tripod alarak kameranızı sabitleyebilirsiniz. Sizi düşündüren bir diğer konu ise ses kaydı. Profesyonel bir mikrofonunuz bulunmuyor ise yine telefonunuzun ses kaydedici özelliği ile sessiz bir ortamda ses kaydı alabilir, ses kaydınızı editler ve içerik videonuz ile birleştirebilirsiniz.

6- YouTube Kanal Ayarları:

Kanalınızın sosyal medya bağlantılarını yapmanız çok önemli. Paylaşmış olduğunuz içerikleri sosyal medya hesaplarınızdaki takipçileriniz ile de paylaşmak ve kanalınızı ziyaret eden kişilerin sizi sosyal medya üzerinden takip etmesi sizin avantajınız olacaktır. YouTube Studio ile Kanal Özelleştirme adımını kullanarak Abone olmayan kişiler için kanal fragmanı oluşturabilirsiniz. Geri dönen aboneler için ise Geri dönen aboneler için öne çıkan video kısmına hit bir içeriğinizi yerleştirebilirsiniz. Kanalınızda ki içerikleri Oynatma Listeleri kısmından gruplaştırarak, kanalınızı ziyaret eden kişileri doğru içeriklere de yönlendirmek sizin avantajınız olacaktır. Kanal ayarlarında Yorumlar ayarınız Herkese Açık olmalıdır. Bunun size avantajı ise içeriklerinizi planlarken gelen yorumları değerlendirmek olacak.

7- YouTube İçerik Paylaşma:

Kanalınızda doğru içeriği paylaşmanın en önemli kısmı , hazırladığınız içerik ile doğru olan bir başlık. İçerik başlıkları abone olan ve abone olacak kişileri etkilemenin en önemli yoludur.
Etkileyici bir başlık ile içeriğinizin uyumu çok önemli. Size yeni aboneler kazandıracağından hiç şüpheniz olmasın. Paylaştığınız içeriklerin açıklama kısımlarına diğer içeriklerinizin linkini paylaşarak diğer içeriklerinize de yönlendirme yapabilir, sosyal medya hesap linkleriniz ile takipçilerinizi arttırabilirsiniz.

8- YouTube Reklam Verme

Kanalınızın gelişimi için en önemli adımlardan bir tanesi olan YouTube Reklamlar kısmını mutlaka kullanın. İlk etapta cüzi rakamlar ile reklamlar alabilir ve kanalınızın hitini yükseltebilirsiniz. Reklam vermek denildiğinde herkesin aklına çok yüksek rakamlar gelmekte. Ama reklam bütçenizi kendiniz ayarlayabilir ve uygun fiyatlar ile reklam vererek kanalınızın gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

9- YouTube Analytics

Bu kısımdan kanalınızda paylaşmış olduğunuz içeriklerin ve kanalınızın genel analizini yapabilir, paylaşmış olduğunuz içerikler arasında en çok izlenen, beğenilen ve yorum alan içeriklerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu analizleri yapmak sizi daha iyi bir kanal sahibi yapar ve izleyiciye daha kaliteli içerik sunmak için sizi bir adım ileriye taşır.

10-YouTube Telif Hakkı

En önemli konulardan biri olan YouTube Telif Hakkı kısmını mutlaka detaylıca okumalısınız.
aksi takdirde bilinçsiz bir şekilde içerik üretmek size ciddi anlamda zarar verebilir. YouTube Telif Hakkı ile alakalı detaylar için YouTube About‘ tan Telif Hakkı bölümünü okuyabilir ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Artık başarı bir adım daha yakınınızda. Yeni kanalınızda başarılı bir adım atmaya hazır mısınız?
Bol şanslar.

Okunma:
265
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · İnternet · Oyun · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada