Twitch, Büyük Bir İddia İle Çalkalanıyor. Twitch Hack’lendi mi ?

Aylık 140 milyonu aşkın aktif kullanıcısı ve 9 milyonu aşan yayıncı sayısıyla dünyanın en büyük yayın platformu olan Twitch, büyük bir iddia ile çalkalanıyor. Gelen son bilgilere göre, milyonlarca kullanıcının verileri çalınmış durumda.

Twitch yayıncılarının aylık gelirleri de sızdırıldı

Twitch platformunun şu an karşı karşıya kaldığı iddia edilen saldırı daha önce gördüklerimizin hiçbirine benzemiyor. Nitekim kullanıcı verilerini, Twitch kaynak kodlarını, şifrelenmiş parolaları ve Twitch yayıncılarının aylık gelirleri de dahil olmak üzere binlerce gizli veriyi çaldığı iddia edilen hacker, bu verileri 4chan aracılığı ile 125 GB’lık bir torrent dosyası olarak paylaştı.

Anonim hacker tarafından yüklenen dosyaları indirip inceleyen bir takım Twitter kullanıcıları, Twitch’in ünlü yayıncılara yaptığı aylık ödemelerin dahi görüntülenebildiğini belirtiyor. Yukarıdaki görselden de görebileceğiniz üzere, xQcOW, Hasanabi ve Shroud gibi yayıncıların, Eylül ayında Twitch’ten aldığı ödemeler kuruşu kuruşuna gösterilmiş.

 

Türk yayıncılar da sızıntıdan etkilendi!

Elbette platforma ait bilgilerin çalınması sadece yabancı yayıncıları etkilemedi. Aralarında ElraennwtcNPqueen ve KendineMuzisyen‘in de bulunduğu pek çok yayıncı saldırının kurbanı oldu. Söz konusu kişilerin özel bilgilerinin yanı sıra platformdan ne kadar para kazandıkları ortaya çıktı.

Sızdırılan listenin alt sıralarında bazı popüler Türk yayıncıları da var. Yayıncılardan bazılarının gelir düzeyleri ise şu şekilde belirtilmiş;

  • Elraenn: 511062 $
  • Jahrein: 364441 $
  • Kendine Müzisyen: 312742 $
  • wtcN: 255411 $
  • Pqueenn: 242248 $

Konuyu kullanıcılara ilk duyuranlardan biri olan Sinoc şunları söyledi:

“Twitch.tv sızdırıldı. Tüm web sitesi; Kaynak kodlarıyla birlikte web versiyonu ve birçok konsol/mobil versiyonundaki yorumlar, Steam’e rakip olacak bir oyun platformu, ödemeler, şifrelenmiş parolalar ve benzeri şeyler… Şifrenizi değiştirmek isteyebilirsiniz.”

-Sinoc.

Bu aşamada kullanıcıların kredi kartları ve şifrelerinin çalındığına dair resmi bir onay gelmiş olmasa da durum oldukça ciddi görünüyor. Twitch kullanıcılarının, iki kademeli güvenlik özelliğini en kısa sürede etkinleştirmeleri ve hesaplarının şifresini derhal değiştirmeleri öneriliyor. Henüz Twitch cephesinden resmi bir açıklama gelmemiş olsa da ünlü yayın platformunun sahibinin Amazon olması yaşanan krizi daha kritik hale getiriyor.

Peki sizler bu hack iddiaları hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 

Kaynak : https://shiftdelete.net/

 

Okunma:
198
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · İnternet · Oyun · Teknoloji · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada