Okyanuslarda 14 Milyon Ton Plastik Var

Okyanuslarda 14 Milyon Ton Plastik Var

İnsanoğlunun doğaya karşı acımasız ve kontrolsüz yaklaşımının kanıtı olan plastik atıklar, yapılan araştırmayla tahmini olarak 14 milyon ton boyutuna ulaştığını öngörüyor. Bu atıkların boyutlarınınsa 5 mm’ den küçük olduğu tahmin ediliyor. Okyanusların böylesi bir plastik çöpü haline dönüşmesi, pek çok doğal yaşamın, zorlanması ve bazılarının da can çekişmesine neden oluyor. Okyanusların dibi bu haldeyken, yüzeyinde ise en az 30 kat daha fazla atığın bulunduğu tahmini de yapılıyor.

Kısa adı CSIRO olan Milletler Topluluğu Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü tarafından yapılan araştırma, Avustralya sahillerinden 300 km uzaklıkta bulunan 6 farklı bölgeden alınan numuneler aracılığıyla gerçekleştirilmiş. Bu numuneler 3000 metreden daha fazla olan derinliklerden elde edilmiş. Bu numuneler ve konuyla ilgili başka örgütlerin yaptığı araştırma sonuçlarına dayalı olarak, sentez bir tahmin oluşturmuş. Bu şekilde elde edilen sonuç okyanusun dibinde, 5 mm’ den küçük durumda 14,4 Milyon ton plastik atığının bulunduğu tahmininin yapılmasını sağlamış.

Deniz ve Nehirlerde Durum daha kötü

Başka araştırmaların sonuçlarına göre bu rakam, denizler ve nehirlerde 19 ile 23 Milyon ton plastiğin bulunduğuna işaret ediyor. Bununla birlikte her yıl okyanuslara 8,5 milyon ton düzeyinde plastik atık daha geliyor. Ayrıca yine başka bir araştırma, okyanusların yüzey kısmında bulunan plastik atığın miktarının 250 milyon tonun üzerinde olduğuna işaret ediyor. Böylesi bir atık miktarının, en küçük deniz canlılardan balinalara kadar tüm canlıların yaşamını tehdit eder boyuta ulaştığını gösteriyor.

 

 

 

Okunma:
233
Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
Ekoloji · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada