İSTANBUL’a yakın 8 kamp alanı

Kamp yapmak doğayla buluşmanın en güzel yollarından biridir. Güneşin doğuşu ile sabahı karşılamak, gecenin karanlığını ateş ile aydınlatmak ve kısa bir süreliğine de olsa kendinizi dış dünyadan izole etmek için kamp yapmak gibisi yoktur. Zor tarafları da var elbette ama hem doğayla hem de kendinizle mücadele etmek ve konfor alanınızın dışına çıkmak için en güzel fırsatlardan biridir kamp. Bahar mevsimi ise kamp yapmak için en ideal zamanlardan biri. Hava şartları çok çetin olmadığı ve ormanlık alanlar şenlendiği için bahar ayı geldi mi kamp planları da hemen yapılmalı. İstanbul ve çevresinde çadırınızı kapıp gidebileceğiniz pek çok kamp alanı bulunuyor. İşte onlardan 8 tanesi sizlerle ..

1 – İğneada Longozu

iğneada longozu

Kırklareli‘nin Vize ilçesinde, Kıyıköy‘de yer alan bir tabiat harikası İğneada Longozu. Dünyada az sayıda bulunan doğal oluşumlardan biri olan İğneada Longozu, yeşillikler içerisinde ruhunuzu yenileyebileceğiniz bir yer. İstanbul’un kalabalığından, trafiğinden ve gürültüsünden kaçmak istediğinizde, bir hafta sonu kamp için İğneada Longozu‘nun huzur dolu ortamını tercih edebilirsiniz.

2 – Acarlar Longozu

acarlar longozu

Sakarya‘nın Karasu ilçesinde yer alan Acarlar Longozu, dünyanın en büyük ikinci longozu olma özelliği taşıyor. Cennetten bir parça misali olan Acarlar Longozu‘nun muhteşem bir tabiatı var. Yorulan ruhunuzu ve bedeninizi tazelemek için 2 ya da 3 günlüğüne bu tabiat harikasının ortasında çadırınızı kurabilirsiniz. Yeşilin bin bir tonu, bol oksijenli havası ve çeşit çeşit hayvanlarıyla Acarlar Longozu, doğanın içerisinde keyifli zamanlar vadediyor sizlere.

3 – Uçmakdere

uçmakdereÜlkemizdeki en lezzetli üzümlerin yetiştiği yer olarak biliniyor Uçmakdere Köyü. Tekirdağ‘ın Şarköy ilçesinde bulunan bu şahane köyde, çok az sayıda ev ve anıt ağaç yer alıyor. Aracınızla giderken görecekseniz ki, muhteşem bir manzara da sizinle birlikte yol alıyor. Bir tarafınızda sarp kayalıklar, diğer tarafınızda ise uçsuz bucaksız masmavi bir deniz. Yolun sonunda bulunan koyda, ağaçların altında çadır kurmaya elverişli pek çok alan yer alıyor. Baharın verdiği enerjinin en saf halini bu cennet köşesinde yaşayabilirsiniz.

4 – Pürenli Yaylası

pürenli yaylasıDüzce‘nin Gölyaka ilçesinde yer alan Pürenli Yaylası doğanın tüm renklerinin eşsiz bir şekilde birbiriyle bütünleştiği ender yerlerden biri. Efteni Gölü ya da Güzeldere Şelalesi yolu üzerinden ulaşabileceğiniz Pürenli Yaylası, aslında bir yaylalar bütünü olarak biliniyor. Pürenli Yaylası, gençlik kamplarının sıklıkla yapıldığı bir mesire yaylası aynı zamanda. Sahip olduğu bu güzellikleri ise henüz keşfedilmemiş olmasına borçlu.

5 – Kömür Limanı

pürenli yaylası

Gelibolu’nun en farklı güzelliklerinden biri olan Kömür Limanı, Saroz da bulunuyor. Su öylesine berrak ki burada, özellikle dalgıçlar burayı mesken edinmiş adeta. Despot Limanı‘nın tam karşısında yer alan Kömür Limanı‘na ulaşım toprak bir yolla sağlanıyor. Ancak yaz aylarında Kömür Limanı‘nda ciddi bir kalabalık baş gösteriyor. Hatta bu durum çoğunlukla kafa dinlemeye gelen doğaseverlerin bunalmasına sebebiyet verebiliyor. O yüzden bizim önerimiz Nisan-Mayıs ayları arasında burayı tercih etmeniz yönünde.

6 – Ballıkayalar Tabiat Parkı

ballıkayalar tabiat parkıHer mevsim farklı renklere bürünen Ballıkayalar Tabiat Parkı doğanın gücünü bir kez daha gözler önüne seren eşsiz yerlerden biri. Kocaeli‘nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, İstanbul’da kamp yapabileceğiniz en yakın rotalardan biri aynı zamanda. Özellikle parkın üst kısımlarında çadır kurmaya elverişli alanlar mevcut. Kalabalık bir şehrin hemen yanı başında bulunan bu huzur noktasına bahar bitmeden mutlaka gitmelisiniz.

7 – Mudurnu Sülüklügöl

mudurnu sülüklügölYaklaşık 300 yıl önce bir heyelan nedeniyle oluşan Mudurnu Sülüklügöl, Bolu‘nun Mudurnu ilçesine 70 km mesafede bulunuyor. Tabiatın sunduğu eşsiz güzelliklerden biri olan Mudurnu Sülüklügöl, saydığımız kamp rotaları arasında belki de en zorlu olanı. Zira göl kenarında kamp kurabilmek için yaklaşık 9 km’lik bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor. Ancak gölün içerisinde yer alan çam ağaçlarının, yaz aylarında suların çekilmesi ile oluşturduğu o efsane görüntüyü görmek için buna değer.

8 – Yenice Ormanları

yenice ormanlarıÜlkemizin ender güzelliklerinden biri olan Yenice Ormanları, Karabük‘ün Yenice ilçesinde yer alıyor. Dört mevsim boyunca ziyaretçilerine muhteşem güzellikler sunan Yenice Ormanları, adeta bir renk cümbüşü yaşatıyor. İçerisinde pek çok şelalenin ve gölün yer aldığı Yenice Ormanları, doğayla iç içe kavramının da hakkını veriyor. Ormanın içerisinde 5 kamp alanı, 15 yürüyüş, 7 de bisiklet parkuru mevcut. Bir hafta sonu kendinize bir iyilik yapın ve çadırınızı kapıp bu eşsiz doğanın tadını çıkarın.

Okunma:
350
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekoloji · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada