Kimyasal Ürünlere Alternatif Ekolojik Ürünler Listesi

Kimyasal ürünler her tarafımızı kuşatmış durumda. Oysa alışkanlıklarımızı değiştirmenin, daha sağlıklı ürünlere yönelmenin vakti geldi de geçiyor. Herkes ‘az harcayayım, çok alayım’ prensibini benimsiyor. Çağımız tüketim çağı. Hâl böyle olunca ekolojik ürünleri tercih etmek lüks değil ihtiyaç.

 

Ekolojik Ürün Nedir?

Bu ürünlerin tohumundan hasatına, hasatından taa bize ulaşana dek hiçbir aşamasında ekosisteme zarar veren kimyasallar, yöntemler, katkı maddeleri kullanılmıyor.

 

Doğal Temizlik Ürünleri

 

 

Ekolojik ürünler listelerinin ilk sırasında temizlik ürünlerine yer verilir. Çoğumuz karbonat, sirke veya limon gibi malzemeler kullanıyoruz fakat bunlar her zaman yeterli olmuyor. Onun için çamaşır suyu ve benzeri kimyasallar kullanmak zorunda kalıyoruz. Halbuki bunların zararlarını da biliyoruz. Mesela çamaşır suyu cildi tahriş ediyor, ciğerlerimizin zarar görmesine neden olabiliyor. Suya karışması, doğal yaşamı da tehdit ediyor.

 

Bugün ise pek çok markanın ürün yelpazesinde doğal bulaşık makinesi tableti, doğal doğal parke temizleyicisi, doğal çamaşır suyu, doğal yağ sökücü sprey gibi muhtelif ekolojik ürünler bulmamız mümkün. Onları tercih etmek emin olalım ki bizim için daha iyi.

 

Doğal Diş Macunu

 

 

Kimyasal diş macunları birçok zararlı madde içeriyor. Yani ‘dişlerinizi beyazlatacağım’ ayağına diş sağlığımızı bozuyor bu sinsi ürünler. Hele küçük çocuklar için daha tehlikeli. Ama doğal diş macunları ne güne duruyor? Onları kullanabiliriz işte. Örneğin Zubio Organic Diş Eti Bakımı Diş Macunu, Biosmile Ecocert Organik Sertifikalı Diş Macunu, Weleda Ratanya Özlü Organik Diş Macunu bunlardandır.

 

Kabak Lifi

 

 

Adı üstünde bu lifler kabaklardan üretiliyor. Plastik banyo liflerine sağlıklı bir alternatif olan kabak lifleri tamamıyla doğal! Kullanmak istiyorsak Balmy Naturel, New Leaf, Karacalif, Viva’s Home, Bora, AKTARZANE, İpek Naturel gibi markaların kabak liflerini tercih edebiliriz.

Doğal Şampuan ve Deodorantlar

 

Bunlar da sağlığımıza zarar vermemeyi ilke edinen, vücut temizliğimizde ve bakımımızda güvenle kullanabileceğimiz ürünlerden. Siveno, Ecowell, Insight, Hask, OGX gibi markalar doğal şampuan noktasında; yine Siveno, Organic Pharmacy, Nuxe, Incia, Atelier Rebul Herbal gibi markalar da doğal deodorant konusunda beklentilerimizi karşılayacak markalardan bazıları.

 

Hepinize daha ekolojik bir yaşam diliyoruz!

 

Okunma:
142
Makale Etiketleri:
· · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekoloji · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat