MAYMUN EĞİTİMİ NASIL YAPILIR ?

Maymunlar türü bakımından memeli hayvanlar grubundadır. Takım olarak da primatlardan gelmektedirler. Lemur, insanlar ve bilinen daha 260 primatı içine alırlar. Kolay bir şekilde ağaçlara tırmanabilirler ve ağaçların üzerinde yürüyebilirler. Hemen hemen her maymunun kısa olsa bile kuyruğu vardır. Genel olarak maymunlar uzun ve sık ağaçların olduğu yerlerde rahat ederler. Maymun isminin Arapça olup Türk diline sonradan geçtiği bilinmektedir.

 

Maymunların yaşam alanları nerelerdir?

Yaşadıkları yerlere göre 2’ye ayrılırlar: Güney Amerika da yaşam sürdüren yeni dünya maymunları ve Afrika, Asya dan gelen eski dünya maymunları. Eski dünya maymunları dünya maymunlarına göre biraz daha büyüktür. Uzun kolları ve bacakları vardır. Yerde yaşayan türleri ağaçta yaşayan türlere göre azınlıkta kalmıştır.

 

 

Maymunlar düşünüldüğü kadar zeki midir?

Çok gelişen zekâ çeşidine sahip olan maymunlar, onlar denklem çözemez ama sayı saymayı başarabiliyorlar. Çok akıllı olan bu hayvanlar iyi bir eğitmen ile çalışma yaptıklarında 100’e kadar sayı saymayı öğrenebilirler.

Avrupa bölgesinde yaşayan insanlar maymun eğiterek yüksek dallardan meyve toplamalarına kolaylık sağlamıştır.

Şempanzeler çok iyi bir şekilde araç gereç kullanabilirler, hatta insanlardan sonra en iyi araç gereci şempanzeler kullanmaktadırlar.

Zeki oldukları kadar uyanık olan maymunlar yeri geldiğinde hırsızlık bile yapabilirler.

Bazı maymun türleri aynı insanlar gibi ağaçların üst kısmındaki meyveleri topladıktan sonra, meyveleri yıkamayı ihmal etmeyip yemektedirler.

Maymunların insanlara çok benzeyen 6 özelliği nedir?

Hayır, anlamında kafa sallamaları.

Jest ve mimiklerini insanlar gibi kullanmaları.

Seks oyuncakları kullanmak ve seksi zevk için yapmak.

Cinsiyete göre renkler, oyuncaklar seçmeleri.

Topluluk halinde yaşamaları ve sosyal olmaları.

İnsanlar gibi sesli gülmeleri.

 

Maymunların genel özellikleri nelerdir?

Küçük yaşlarda eğitim verilebilir fakat yaşları büyüdükçe zekalarında gerileme gerçekleşir. Bu sebeple küçük yaşta eğitilmeye başlanmalıdır.

İçgüdüsel olarak hoşlarına giden şeyleri taklit etmeye çalışırlar ve bu işte gayet başarılıdırlar.

Maymunlar hayvanlar aleminin içinde en meraklı hayvanlardan birisidir, her şeyi öğrenmek isterler.

Maymunlar genel olarak orman yağmurlarında yaşamayı severler.

 

Maymunların türleri nelerdir?

Cüce ipek maymun, Mandril, Uzun burunlu maymun, Hint şebeği, Sarı babun, Diril maymun, Kara başlı örümcek maymunlar bilindik türlerinden bazılarıdır.

 

Maymunların vücut şekilleri nasıldır?

Maymunlar memeli hayvanlar türünden yalnızca bir tanesidir. Maymunların ağaç dallarında rahat ve kolay hareket edebilmesi için, uzun kol ve bacakları bulunmaktadır. Uzunlukları ortalama 17cm civarıdır ve 120 gram ağırlığındadırlar. Üçüncü bir kol olarak da kuyruklarını kullanırlar.

 

Maymunların eğitimi nasıl yapılır?

Maymunlar zekâları gereği, araç gereç kullanımında çok iyidirler. Merak etme duyguları sayesinde kolayca eğitilebilirler. Bakıldığı zaman maymunlar muzları ve benzeri şeyleri çok severler. Bundan dolayı maymunlara ödül vererek eğitimini gerçekleştirebilirsiniz. Zaten maymunlar günümüzde insan hizmetlerini yerine getirmek için eğitilmeye başlandı. Gerçekten akıllı olan bu canlılar kolay bir şekilde eğitilebilmektedir.

Okunma:
554
Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
Ekoloji · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat