Salgın Sırasında Etrafınızda Ne Kadar Çok Şeyin Değiştiğini Fark Ettiniz mi

Koronavirüs salgını sebebiyle Dünya genelinde ülkelerin birbiri akabinde karantina ve sokağa çıkma yasağı tedbirleri alması ile bir arada, bizim dışımızda kalan öbür canlılar için değerli değişimler ortaya çıktı. Venedik kanallarındaki yunuslar üzere kimi fotoğrafların geçersiz olduğu anlaşılsa da, paylaşılan öbür pek çok imaj (sokaklarda dolaşan hayvanlar gibi) epey gerçekti. Artık de İngiltere’nin Tabiat Tarihi Müzesi (Natural History Museum), paylaşılan bu anlar ve fotoğrafları destekleyen birtakım sayılar paylaştı.

Mart ayının sonlarında Birleşik Krallık’ta araba kullanımı olağan düzeylerin %60 altındaydı ve bu da hava kirliliğini önemli ölçüde azaltırken, yollardan geçişleri de daha inançlı hale getirdi.

Müzenin online incelemesinde, BK Ekoloji ve Hidroloji Merkezi’nden (UKCEH) Dr. Carole Helfter, BK’de ve global olarak, konuta kapanma tedbirlerinin hava kalitesinin süratli bir biçimde güzelleştirilebileceğini gösterdiğini söyledi: “Sera gazlarının uzun ömürlü olduklarını anlamak değerlidir lakin COVID-19 salgınından öğrenilen dersler, gelecekte emisyon azaltma stratejilerini şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Diğer yerlerde de kirliliğin azalması, milyonlarca kişinin birinci kere meskenlerinden Himalayalar’ı görebilmelerine imkan tanıdı ve Delhi’nin güneş panelleri ile üretilen elektrik ölçüsü %8 arttı. İncelemede yer alan başka tesirlerin ortasında ise İngiltere’nin genelinde araçlar ve inşaatlar kaynaklı titreşimlerin azalması bulunuyor.

Yaşanan bu duraksama periyodu (antropause olarak adlandırılıyor) insan kaynaklı hareketlerden etkilenebilen yük dalgası belirleyicileri üzere bilimsel araçlara da yardımcı oldu.

Galler’in köylerine kadar inen yahut ünlü sembolik yerlerde görülen yabanî hayvanların imgeleri, salgının en başında yaşanan memnunluk verici vakaların bazılarıydı lakin bunların ne kadarının gerçek olduğunu belirlemek epeyce zordu. Raporda belirtildiği üzere “hayvanlar katiyen insanların artık o kadar fazla etrafta olmadıklarını fark ettiler. Lakin bu hayvanlar birebir vakitte biz beşerler tarafından da çok daha fazla fark edildiler.” Yapacak diğer hiçbir şey olmaması sebebiyle pek çok kişi aslında zati var olan şeyleri fark etmeye başladılar. Müze, insanların antropause’u kaydetmelerini teşvik etmek ismine bir fotoğraf müsabakası da düzenledi.

Birleşik Krallık’ta iRecord internet sitesi üzerinde yırtıcı hayat imgelerinin bildirimleri 2019’a nazaran %54 arttı. Kelebek ve güve müşahedeleri, yapılan bildirimlerin yarısını oluşturmaktaydı lakin en süratli büyüme yarasa görüntülemelerinde yaşandı. Şaşırtan olmayan bir halde bahçe kuşları daha sık görülürken, insanların görmek için seyahat etmelerini gerektiren kılıçgaga ve saz delicesi görüntülemelerinin sayısı azaldı. Bu kuşların da doğal müdafaa alanlarının dışına hakikat alanlarını genişletmiş olmaları mümkün fakat şimdi insan yerleşimlerine yaklaşmamış üzere gözüküyorlar.

Belirsizliklere karşın UKCEH Biyolojik Kayıtlar Merkezi müdürü David Roybu bilgiler araştırmacıların BK genelinde hayvan ve bitki cinslerinin ne durumda olduklarını anlamaları için çok pahalı” diyor.

Daha geniş olarak bakıldığında ise muharrirler, bu müşahedelerin gezegen genelinde insanların aktiflikleri ile gezegenin nasıl “zarar görebileceği yahut iyileşebileceği” konusunda değerli bir hatırlatıcı olmasını ümit ediyorlar. Her ne kadar iklim değişikliği birkaç aylık kapanmadan büyük ölçüde etkilenmeyecek kadar yavaş gerçekleşiyor olsa da, başka çevresel tesirler çok daha kısa bir müddette ortaya çıkabiliyor.

Okunma:
238
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
Ekoloji · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada