Arsaya Talep Artışı, Fiyatları da Arttırdı

2020 Yılının yazında, 3 ay boyunca tüm Türkiye’ de 89 milyar düzeyinde arsa satışı gerçekleşti. Bu rakamın önceki yıla kıyasla, arsaya talep artışı, fiyatları da arttırdı sonucuna ulaştırıyor. Arsa fiyatlarının % 35 üzerinde gerçekleşti. Salgın nedeniyle karantinanın yoğun şekilde uygulandığı Mart, Nisan ve Mayıs ayı sonrası, Haziran’ la birlikte, ekonominin işleyişi yeniden hız kazanmıştı. Bu durum özellikle yatırım planlarının, hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi çabalarını ortaya çıkardı. Bu yatırımlarda arsa ön plana çıktı.

2019 Yılına göre yaklaşık 2 katına ulaşan arsa satışları, aynı zamanda fiyatlarında % 35 daha fazla olmasına neden oldu. Bazı şehirlerde arsa satışları 3 katına kadar çıktı. Salgının etkisiyle olsa gerek, Kıyı şeridinin yanı sıra, kırsal bölgelerde de talep artışı yaşanıyor. Ortaya çıkan tabloda, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehirler hariç, diğer tüm şehirlerde arsa talebine artış gerçekleşti. Sinop talebin en yüksek olduğu şehir durumunda ve bunu Kilis ve Kırıkkale takip ediyor. Sinop’ a gösterilen bu yoğun talep, şehirde arsa fiyatlarının % 82 düzeyinde artmasına da yol açtı.

En Büyük Talep kıyı Şehirlerine

Arsa fiyatlarının talebe bağlı olarak artış gösterdiği tüm şehirler içerisinde ilk 20 tanesinin sayfiye, yazlık, kıyı bölgeleriyle birlikte kırsal alandan olduğunun altı çiziliyor. Şehirlerden kırsal yaşam şekline bir dönüşün habercisi niteliğinde olan bu grafikler, bu yılın bitimine kadar arsa fiyatlarında da yaklaşık %10 civarında bir artışın daha yansımasına neden olacak.

Okunma:
214
Makale Kategorileri:
Ekoloji · Ekonomi · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada