Bitcoin Artan Yatırımcı İlgisiyle 23.000 Dolar Seviyesini Aşarak Yeni Rekor Kırdı

Sinead Cruise / Tom Wilson

LONDRA, 17 Aralık (Reuters) – Sanal kripto para birimi Bitcoin BTC=BTSP 20.000 dolar barajını dün ilk kez geçtikten sonra yatırımcıların artan ilgisiyle bugün %10,5 artışla yeni rekor seviye olan 23.655 dolara yükseldi.

Daha sonra kazanımlarını %6,8’e azaltan Bitcoin, yılbaşından bugüne kadar %220 değer kazandı. Sanal para birimi hızlı kazanç yolu ve enflasyona karşı kalkan olarak görüldüğü için son dönemde büyük yatırımcıların da ilgisini çekti.

Para arzı 21 milyon ile sınırlı olan Bitcoin bazı yatırımcılar tarafından bu haliyle enflasyona karşı doğal bir kalkan olarak görülüyor.

Deutsche Bank analistleri yayımladıkları analiz notunda, “İtibari paraların sürekli değerinin düşmesinden dolayı alternatif para birimleri için bir arayış olacaktır. Görünen o ki, Bitcoin yüksek talep görmeye devam edecek.” diye belirtildi.

Sanal para birimi Bitcoin geleneksel varlıkların çoğundan daha az regüle edilmiş olsa da, kurumsal yatırımcılar piyasa altyapılarının daha iyi hale gelmesi sonrasında kripto para birimlerine karşı kuşkularını azaltmaya başladılar.

Bu yıl online ödeme sistemi şirketi PayPal Holdings PYPL.O kripto para piyasasına girerek, şirketin online cüzdanlarıyla müşterilerinin Bitcoin ve diğer sanal paraları alıp satmalarına ve elde tutmalarına olanak sağlama kararı almıştı. Daha küçük çaplı kripto para birimi Ethereum da ETH=BTSP Bitcoin ile paralel bir şekilde artarak %1,75 artış gösterdi.

Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Can Sezer

Okunma:
208
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekonomi · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada