Buraya Dikkat: Kripto Para Hakkında Önemli Bilgiler

Kripto para, sanal dünya ile ekonominin sentezi neticesinde ortaya çıkmış ve bugün herkesin gündeminde olan bir kavram. Peki bunun aslı astarı nedir? ‘Kripto para’ denildiği zaman ‘o ne ya? Yeniyo mu?’ tarzında tepki veriyorsak biraz aydınlanmamızın zamanı gelmiş demektir. (Bu arada örnek temsilidir, belki de siz bu konuları yalayıp yuttunuz ama ‘dur bakayım şunlar ne yazmış?’ demeye geldiniz.) O zaman 3, 2, 1; başlıyoruz:

 

Kripto Para Nedir?

En kısa özetiyle bu bir dijital para birimi ama paranın gerçek hayatta fiziksel bir karşılığı yok. Her şey sanal ortamda dönüyor. Yani kripto parayı yöneten bir devlet yok, bu yüzden başına buyruk, güçlü bir sistem. Güvenlik bakımından kriptoloji biliminin kullanıldığı bu dijital para birimi; matematik temelli şifrelemeye dayanır.

 

Kripto Para Üretimi

Bu; kripto para madenciliği ile yapılır. Madencilik işini bilgi işlem yönetimi olarak değerlendirebiliriz. Hani madenciler toprağı kazarak rezerve ulaşırlar ya; kripto para madencilerinin yaptığı iş onun gibidir. Bilgileri çok güçlü sistemler aracılığıyla işleyerek sanalda kazı yaparlar. Bunun için yüksek işlem gücüne ihtiyaç vardır. Ne yazık ki; ‘aa benim bilgisayarım İntel Core İ7 işlemcili, 32 GB ram var, bundan iyisi Şam’da kayısı, oldu bu iş!’ diye bir düşünce bizi hayal kırıklığına uğratır.

 

Kripto Para Neden Kullanılır?

Kripto para ne işe yarar? sorusuna çok afilli cevaplarımız var. Bir kere adı üstünde para paradır, işe yaramaması mümkün müdür? Para olsun da ne olursa olsun fark etmez; o mutlaka bizim olmalıdır değil mi? İşin esprisi bir yana, kripto para ile şunlar yapılır:

 

 1. Para transferi
 2. Yatırım
 3. Borsada alım-satım

 

En Meşhur Kripto Para Birimleri

Kripto para derya deniz, bir sürü çeşidi var. Fakat en popüler olanlarından başlıcaları şöyle:

 

 • Litecoin
 • Ethereum
 • Bitcoin
 • Bitcoin Cash
 • Tether
 • Zcash
 • Ripple
 • Dogecoin

 

Kripto Para Nereden Alınır?

Bütçemize göre kripto para alımı yapabiliriz. Sonra bunları satabiliriz veya bekletebiliriz. Ancak bu işe girmeden önce uzmanların görüşlerini okumak, piyasayı iyi analiz etmek gerekir. Yoksa Dimyat’a pirinçe giderken evdeki bulgurdan da olabiliriz!

 

Kripto para alımı için Coinbase, BTCTurk, Paribu, KuCoin, Binance ve benzeri platformları kullanabiliriz.

 

Umarız işleriniz rast gider!

 

Okunma:
256
Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekonomi · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada