Deutsche Bank Analisti: Bitcoin Görmezden Gelinemeyecek Kadar Önemli

Deutsche Bank analisti ve Fransız ekonomist Marion Laboure yeni raporunda, piyasa değeri 1 trilyon doları gölgede bırakırken, Bitcoin (BTC)’in artık görmezden gelinemeyeceğini söyledi:

“Bitcoin’in 1 trilyon dolarlık piyasa değeri ve fiyatlarındaki devam eden yükseliş, kendisini görmezden gelinemeyecek kadar önemli hale getiriyor. Merkez bankaları ve hükümetler, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kalıcı olacağını anlıyor. Bu nedenle, hükümetlerin bunları bu yılın sonlarında veya gelecek yılın başlarında düzenlemeye başlaması gerekiyor.”

Bitcoin’in devasa piyasa değerinin “Tinkerbell Etkisi” ile gerekçelendirilebileceğini öne sürüyor. Peter Pan’deki bir periden ismini alan bu terim, ekonomistler tarafından inancın gücünü açıklamak için kullanılıyor. Bir şey, yalnızca, çocukların Noel Baba’ya inanmasına benzer bir şekilde değere sahip olduğunda – inanıldığı için değerlidir.

Bitcoin ve likidite sorunu

Laboure, Bitcoin’in düşük likiditesi nedeniyle “aşırı volatil” kalmasını bekliyor. Kripto para biriminin günlük işlem hacmi, gümüş ve benzin de dahil olmak üzere hemen hemen tüm diğer emtialara kıyasla oldukça düşük. Bitcoin’in günlük işlem hacmi, altınınkinin %1,9’u kadar.

Önde gelen kripto para, şu anda dolaşımdaki en büyük üçüncü para birimi (ABD doları ve avronun ardından geliyor). Bitcoin, hızlı değer kazanması nedeniyle şu anda tüm dolarların yüzde 40’ından fazlasını temsil ediyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in likiditesi Tayland bahtı ile aynı seviyede. Kripto para biriminin günlük işlem hacmi, ABD dolarının yalnızca yüzde 0.009’u kadar.

Rekabet için dar bir alan var

Bir Deutsche Bank anketine göre ABD, Almanya, Çin, İngiltere ve diğer büyük ülkelerdeki Y kuşağının yüzde 30’undan fazlası kripto para birimlerinin nihayetinde nakit ve banka kartlarının yerini alacağına inanıyor.

Deutsche Bank, Bitcoin’in güçlü ağ etkileri nedeniyle gelecekte “önemli bir ödeme aracı” haline gelebileceğini öne sürerken, aynı zamanda devlet tarafından verilen kripto para birimleri ve Facebook’un henüz piyasaya sürülmemiş Diem stablecoin’i gibi özel kripto para birimleri ile karşı karşıya kalabileceğini de belirtti:

“Bununla birlikte, merkez bankalarının varlığı, Bitcoin’in yakın zamanda herhangi bir zamanda fiat para birimlerinin yerini almasının muhtemel olmadığı anlamına gelir:

Hükümetler ve merkez bankaları var olduğu ve parayı düzenleme yetkisine sahip olduğu sürece; geleneksel para birimlerinin yerini alacak bir ödeme aracı olarak Bitcoin için çok az olanak bulunacaktır.”

Okunma:
108
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekonomi · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat