Dijital para, Çin Tarafından Pilot Olarak Kullanılmaya Başlandı

İlk defa bir ülke tarafından pilot programlarda da olsa, reel para transferlerinde dijital para kullanımı gerçekleşiyor. Çin tarafından oluşturulan ve e-yuan olarak adlandırılan dijital para, 3 milyon 130 bin işlem karşılığına denk gelecek biçimde, 1,1 Milyar Yuan kapasiteye ulaşan transfer reel bir şekilde gerçekleşti. 162 milyon Dolar gibi bir rakama karşılık gelen bu para transferi potansiyeli, Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifey’ in SIBOS konferansında, sürpriz bir açıklama olarak yapmasıyla da doğrulandı. Çin Merkez Bankası tarafından geliştirilen dijital para, e-yuan olarak adlandırılıyor.

Başkan Yardımcısı Fan, Şioncan ve Şıngın gibi büyük şehirlerde dijital paranın teste tabi tutulduğunu, 2022 Kış Olimpiyatları sırasında da, başka bir pilot programın deneneceğini duyurdu. Şu ana kadar yapılan testlerde 8.800 kurumsal, 113.300 bireysel hesap sahibinin e-Yuan kullanarak işlem gerçekleştirdiği belirtildi. Geleceğin en önemli Mali altyapısı olarak görülen dijital para konusunda, daha önce hiçbir ülke tarafından resmi deneme bile yapılmamıştı.

Çin Bu Konuda da Öncü Olacak

Daha önce Çin tarafından ülkede kripto para ile yapılan her türlü işleme yasak getirilmişti. Ancak bunun Çin Merkez Bankası para politikalarını ve para basma yeteneğini zararlı görüldüğü için alınmış bir karar olduğunu açıkladılar. Bunun yanında Çin’ in özellikle mobil ödeme sistemlerinin kullanımı konusunda da lider bir pazara sahip olması detayı bulunuyor. Çin Dijital paranın resmi şekilde kullanılmasında öncü bir role sahip olacak gibi görünüyor.

 

 

Okunma:
108
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
Ekonomi · Genel · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat