Dolar neden rekor kırdı? Reuters tek tek açıkladı

Ekim ayının ilk 4 işlem gününde 7,77 ile 7,78 civarında sakin kalmayı başaran döviz piyasaları bugün tekrar hareketlendi. Jeopolitik risklerle yukarı yönlenen dolar/TL, 7,87’ye dayandı ve rekor tazeledi.

Euro/TL ise dünkü 9,15’li seviyelerden 9,25’in üzerine kadar tırmandı ve tarihi zirvesini test etti. Piyasaların açılmaya hazırlandığı 9.55 sularında dolar/TL, 7,8697 ile rekorunu yenilerken aynı dakikalarda euro/TL de 9,8667 ile zirvesini  güncelledi.

Reuters’a göre Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında sürmekte olan savaş ve bu arada S-400 füzelerinin önümüzdeki hafta yapılacağı söylenen testinin Amerikan yaptırımlarını yeniden gündeme getireceği endişesi, TL’nin zayıflamasına yol açıyor.

Erdoğan’ın Salı günü yaptığı görüşmede Almanya Başbakanı Merkel’e, AB liderler zirvesinden geçtiğimiz hafta Türkiye ile ilgili çıkan kararların, taraflar arasındaki anlaşmazlıkların aşılması konusunda yetersiz olduğunu söylemesi de piyasadaki risk algısını artırıyor.

Dolar Çarşamba günü 7.87 TL’ye yükselerek tarihi zirvesini gördü. TL, 2020 içinde Amerikan para birimi karşısında yüzde 24 değer yitirdi.

Okunma:
178
Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
Ekonomi · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada