PayPal Kripto Paralara Yeşil Işık Yaktı, Piyasa Hareketlendi


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyanın en büyük çevrim içi ödeme platformu kabul edilen PayPal’ın kripto para ile ödeme kabul edeceği bir müddettir kulislerde konuşuluyordu. Nihayet merakla beklenen açıklama bu hafta geldi.

PayPal ile kripto para devri

Kripto paraların yaygınlaşması ile birlikte ödeme sistemleri de kendisini göstermeye başladı. Kripto paralar için hazırlanmış özel POS aygıtları yahut kripto para kabul edebilen standart POS aygıtlarına telefonlarını yaklaştıran kullanıcılar kolaylıkla kripto cüzdanlarından ödeme yapabiliyor.

Bununla birlikte kripto para ödemeleri biraz hudutlu kalıyor. Yani bir kripto ödeme sisteminin küresel olarak yaygın kullanıldığını görmek pek mümkün değil. Örneğin Asya ülkelerinde bir sistem yaygın iken Amerika kıtasında öteki bir sistem kullanılıyor.

PayPal 2021 yılı birinci aylarından itibaren kripto para ile ödeme kabul edeceğini duyurdu. PayPal’ın kripto para ile ödeme tekniğini bünyesine katması bu açıdan epeyce kıymetli ve kripto paraların benimsenmesine büyük katkı yapacak.

 

 

PayPal toplamda 346 milyon hesaba sahip ve yalnızca 2020 ikinci çeyrekte 222 milyar dolarlık bir hacim oluşturdu. Facebook Libra kripto para tertibinde kurucu üye olarak misyon alan PayPal sonrasında ayrılmıştı.

Birinci etapta PayPal’ın Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) para ünitelerini kabul edeceği belirtiliyor. Kullanıcı ödemesini kripto para ile yaparken dönüştürme süreci PayPal tarafından gerçekleştirilecek ve satıcı kendi para ünitesinde ödemesini alacak.

Bu bahiste PayPal ve Paxos (PAX) kripto para geliştiricisi ortak çalışıyor. Ayrıyeten ABD Menkul Değerler Komisyonu’ndan da BitLicense faaliyet lisansı da alınmış durumda. Yani her şey yasal bir biçimde ilerleyecek. Öbür taraftan PayPal’ın Venmo taşınabilir ödeme hizmeti de BTC cüzdanı barındıracak.

PayPal ile ilgili yaşanan gelişmeler sonrasında kripto para piyasası da hareketlendi. Bitcoin bir orta 13000$ düzeyini zorlarken Ethereum da 400$ hududuna yaklaştı. Bununla birlikte Bitcoin hakimiyeti arttığı için pek çok alt kripto para düşüş gösteriyor

 


Okunma:
243
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekonomi · Genel · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada