Söylentiler Doğru mu: Kripto Para Vergisi Ne Zaman Gelecek?

Zamlar, vergiler, indirimler, bindirimler derken iyice neye uğradığımızı şaşırmış durumdayız. Şimdi de kulaktan kulağa yayılan bir şey var: Kripto para vergisi. Hayır insanın ‘bir o mu kaldı? Kripto parama dokunma!’ diyesi geliyor ama işte… Kötü haber tez yayılır derler; bu, üzerinde çokça konuşulan bir konu hâline geldi. Peki işin iç yüzü nedir? Bu doğru mu? Şimdi masaya yatıralım.

 

 

Önce biraz flashback yapalım: Kripto paralar 2017 yılının son aylarında âni yükselişe geçti. Ondan sonra gerek yurt içinde gerek yurt dışında kripto para alım-satımı için yerli ve yabancı borsalar kurularak bu iş koca bir sektör hâline dönüştü.

Kripto Paralar Vergi mi Geliyor?

 

29  Eylül tarihinde Resmi Gazete’de; Orta Vadeli Program’ın onaylanmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararı yayınlandı. Buna göre ‘sanal varlıkların vergilendirilmesine ilişkin çalışmaların sürdürüleceği’ belirtildi. Bundan dolayı herkesin gözü kripto paralara çevrildi. Oysa ‘sanal varlık’ kelimesi daha geniş bir kapsama sahipti. (Kripto para ile içli dışlı olanların ilk bunu düşünmesi normaldir. İnsanın fikri neyse zikri de o olur derler.)

Buradan şu sonuca varabiliriz: Resmi makamlar böyle bir şeyi kafaya koymuş gibi. Kripto paraların vergilendirilmesi planlanıyor. Ama bu işi bıyık altından yapmanın da bir anlamı olmasa gerek. Hani kripto paralara vergi getireceksen dersin ki ‘böyle böyle kardeşim’, biz de bilelim ve gardımızı ona göre alalım.

 

(Hayır ne yapabilirsek orası da meçhul ama. Vergilerimizi paşa paşa ödüyoruz, ödemeliyiz. Kripto parayı bu işe karıştırmayaydık iyiydi.)

 

[Bu nasıl bir üslup? Ben nereye geldim? Diye düşünmenizi istemeyiz. Fakat bu, üzerinde kesin sonuca varılamayan bir konu olduğu için gereksiz yere insanları evhama sevk etmenin bir anlamı olmadığını düşünerek böyle bir dil kullanmayı tercih ettik.]

 

Sanal Varlık Nedir?

 

Bu arada sanal varlık demişken onu da muallakta bırakmak istemeyiz. Finansal karşılığı olan ve sanal ortamda saklanabilen her şey sanal varlıktır. Elbette kripto paralar da buna dâhildir.

 

Kripto Paralara Vergi mi Gelecek?

 

Resmi Gazete’deki ‘sanal varlık’ ifadesi de kripto para vergilendirmesi ile doğrudan ilgili. Yani bu konuda yapılan çalışmalar var; orasını anladık. Fakat henüz kimse detayları bilmiyor. Umarız bu, ‘ne şiş yansın ne kebap’ hesabı kimseye ‘böyle vergi mi olur ya?’ dedirtecek tarzda gerçekleşmez.

 

Bu vergilendirmede karşımıza şu seçenekler çıkıyor:

Kripto para ‘menkul kıymet’ olarak değerlendirilecek ve kripto para işlem platformları ‘aracı kurum izni’ alarak kullanıcıların adına %10 stopaj uygulayabilecek.

Yahut kullanıcılar kripto para alım-satımını sürekli yapıyorsa mükellef olacaklar ve Gelir Vergisi ile katma değer vergisi ödeyecek. Eğer aralıklı kazanç söz konusuysa belli bir rakamı geçen kazançlarda gelir vergisi uygulanacak.

 

Bekleyip göreceğiz, ak koyun kara koyun kısa zamanda meydana çıkacak.

 

Okunma:
159
Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekonomi · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat