‘Türkiye Merkez Bankası Gerekli Adımları Atıyor’

Türkiye Merkez Bankası’nın son kararlarının enflasyonla mücadelede olumlu gelişmeler olduğunu söyledi.

Salı günü Türkiye’deki büyük bir ticaret grubunun başkanı, ülke Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için yaptığı son faiz oranlarını övdü.

Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski video konferansında yaptığı açıklamada, Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelede gerekli adımları atmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir sektörler konulu konferansta Kaslowski, gerek kısa gerekse uzun vadede gerekli adımların planlanması gerektiğinin altını çizdi, tıpkı dünyanın geri kalanı gibi, Türkiye de pandemi sonrası dönemde istihdam ve üretim sorunlarıyla karşı karşıya kalacak.

Bu süreçte Türkiye’nin de enflasyonla mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Böyle bir dönemde finansal koşulların sıkılaşması nedeniyle mücadele edecek olsak da enflasyonu düşürmenin, serbest piyasa ilkelerini benimsemenin ve yatırım ortamını iyileştirmenin faydalarını göreceğiz. orta vadede, öncelikle daha yüksek büyüme ve istihdamda. “

Türkiye’nin piyasalarla ve reel sektörle iletişimi artıran yeni ekonomik yönetiminin etkili bir politika aracı olacağını belirten Erdoğan, ekonomiye güveni artıran en önemli faktörlerin şeffaflık ve öngörülebilirlik olduğunu söyledi.

Kaslowski, Türkiye’nin stratejik sektörlerinden başlayarak rekabet kapasitesini tasarlaması gerektiğini de söyledi.

“Kuşkusuz bunlardan biri sanayi. Sanayinin sağladığı katma değerin payı rakip ülkelere göre düşük, yüksek ve orta-yüksek teknoloji üretimi beklentilerin altında” diye konuştu.

Merkez Bankası, piyasalar tarafından selamlanan bir hareketle geçen hafta, bankanın politika faizi olarak da bilinen bir haftalık repo faiz oranını% 10,25’ten% 15’e yükselterek fiyat istikrarını sağlamak için para politikasını sıkılaştırdı.

Hareket, Türkiye ekonomik yönetiminin yapısındaki değişiklikler ve reform vaatlerinin ardından da geldi.

Okunma:
211
Makale Etiketleri:
· · · · · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekonomi · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada