Türkiye ve Bulgaristan Ticareti Artırmak İçin Özel Sektöre Destek Veriyor

Türk ticaret bakanı yardımcısı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türk ve Bulgar hükümetlerinin işbirliğini artırmak için özel sektörlerini birbirleriyle ilişki kurmaya teşvik etmek istediklerini söyledi.

Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen sanal bir Türkiye-Bulgaristan İş Forumu’nda konuşan Gonca Yılmaz Batur, etkinliğin özel sektörün ortaklık kurmasının önünü açacağını söyledi.

Batur, iki ülkenin ticaret faaliyetlerinde yaşanan pandemi nedeniyle yaşanan daralmanın yol açtığı zor dönemlerden geçtiğini söyledi. Ticaret bakan yardımcısı, “Bulgaristan ile Türkiye arasındaki yakın işbirliği iyileşme döneminde daha da geliştirilmelidir, çünkü iyi ilişkilerimiz ticaret üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.”

Olumlu diyalogu sürdürmenin zorlu zamanlarda kritik olduğunun altını çizdi.

Bulgaristan Ekonomi Bakan Yardımcısı Yana Topalova ise Türkiye’nin Bulgaristan’ın en önemli stratejik ortakları arasında yer almaya devam ettiğinin altını çizdi.

Topalova, salgının Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ikili ticaret hacmini 2020’nin ilk dokuz ayında yıllık% 11 düşüşle olumsuz etkilediğini söyledi.

Türkiye’nin Bulgaristan’a yatırım yapan ilk 10 ülke arasında yer aldığını kaydeden Topalova, komşusunun doğrudan yabancı yatırımlarının 1 Haziran itibarıyla 1 milyar euro (1,18 milyar dolar) civarında olduğunu söyledi.

“Türkiye, salgına rağmen Bulgaristan’a 20 milyon avrodan fazla yatırım yaptı.” Dedi.

Topalova, Bulgaristan’ın yatırımcılar için yeni fırsatlar yaratmak amacıyla yeni sanayi parkları kurmakta olduğunu söyledi.

“Salgının ekonomik etkilerini ortadan kaldırmak ve işbirliği için yeni yollar bulmak için birlikte çalışmalıyız.” Dedi.

DEİK başkanı Nail Olpak, ticari rakamların hala iyileştirme için çok yer olduğunu  söyledi.

Olpak, “Dostluğumuzun yanı sıra, yıllardır sevgiye bağlı olan Türk ve Bulgar iş çevresi, ticaretimizi, yatırım ilişkilerimizi ve ortaklıklarımızı daha da geliştirmek için cesaretle ilerleyecektir.” Dedi.

Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Zeki Sarızeybek, Türkiye ve Bulgaristan’ın farklılıklarına rağmen birbirini tamamlayan iki ülke olduğunun altını çizdi.

İki ülke arasındaki iş birliğinin yeni düzende Türkiye ve Bulgaristan’ın güçlü varlığını sağlayacağını vurgulayan Sarızeybek, “Bu dönemde küresel ticaret küçülse de iş birliği yaparak işimizi hızla geliştirebiliriz.” Dedi.

Sarızeybek, iki tarafın da kazan-kazan ilkesinden yararlanacağı konuları bulma hedefinin altını çizdi.

Bulgaristan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Teşvik Ajansı’nın (BSMEPA) genel müdürü Boyko Takov, kurumun iki ülkenin şirketleri arasındaki ilişkileri geliştirmek için tüm dünyadaki ortaklarıyla birlikte çalıştığını söyledi.

Okunma:
110
Makale Etiketleri:
· · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekonomi · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat