Çevre Temizliğinin Önemi

Cevre Temizliği

Atalarımızın da “Ağaç yaşken eğilir.” dediği gibi bazı konuları kişilere çocukken detaylıca anlatmak lazım. Özellikle 0-6 yaş aralığındaki çocuklara toplum içerisinde nasıl davranılması gerektiği gibi konuları yavaş yavaş anlatarak onları eğitmek gerekiyor. Bu yaşlardan sonra bir şeyler öğretmenin önemi gittikçe azalıyor. Temizlik maddi ve manevi temizlik olarak ikiye ayrılır. Çocukluğumuzdan beri ebevenylerimizin bize öğrettikleri bir alışkanlık olan temizlik hayatımız boyunca devam eder. Çocuklar, temizlikle ilgili alışkanlıkları kazanırken etrafındaki insanların da etkilerinde kalabilirler. Çocukların örnek aldığı kişiler temizliğe verilmesi gereken önemi güzelce veriyolarsa çocuk da onu rol model alarak temizliğe önem verir.

Her insan kendisi için temiz bir ortam ister. Temiz bir ortamda yaşamak isteyen insanlar için çevre temizliği çok büyük bir engeldir. Çevre temizliği hem ülkemizin hem de dünyanın en önemli sorunlarından birisidir. Bu konu için her ne kadar bilimsal çalışmalar yapılsa, önlemler alınsa ve yeni dernekler kurulsa da hala önüne geçilmiş bir problem değildir. Bütün bu işlerin ortak amacı, insanlara çevre temizliğinin önemi hakkında bilinçlendirme yapmaktır.

Toprak, hava ve su gündelik hayatımızda bize hayat veren en temel üç unsurdur. Tüm insanların bu üç temel ögeyi temiz tuttuğu sürece dünyamız daha temiz ve sağlık olacaktır. Evimizin önü, sokaklarımız, caddeler temiz tutulursa buralarda toz, çamur, sinek gibi zararlı etkenler de olmayacaktır. Bahçelerimiz, bağlarımız, ormanlarımız temiz olursa dünyayı çepeçevre saran ağaçlar daha canlı ve yeşil olacaktır. Denizlerimiz, göllerimiz, ırmaklarımız temiz olursa balıklar, canlılar ve tabiat hayat bulacaktır. En önemlisi de havadır. Hava temiz olduğu sürece temiz bir oksijen çekebileceğiz. Vücudumuzu besinler, dünyamızı ise temiz hava ve su yaşatır.

 

Okunma:
1435
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
Ekoloji · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada