Her gün daha az para harcamanıza yardımcı 17 kolay yol

Hepimiz daha az para harcamak ve tasarruflarımızı attırmak istiyoruz. Fakat bunu yapmak her vakit kolay olmuyor. Bilhassa güzelimize giden bir ayakkabı gördüğümüzde yada arkadaşlarımızla eğlenmeye çıktığımızda tasarrufu unutabiliyoruz. Meğer ki hayatımızda yapacağımız bir kaç kolay değişiklikle yüksek ölçülerde para tasarruf etmek mümkün. İşte size yol gösteren 17 adım…

1. Kahvecilerden uzak durun: Her gün işe gitmeden evvel içtiğiniz kahve sizi uyandırdığı için vazgeçilmeziniz olabilir. Lakin her gün bu kahveyi bir kahveciden satın alıyorsanız yüklü ölçüde para harcıyorsunuz demektir. Kahvenizi daima dışarıdan satın almak yerine şık bir kahve termosu alıp kahvenizi kendiniz hazırlayın. Günlük 15 ila 20 lira ortasında tasarruf edeceğinizi hatırlayın.

2- Manikür, pedikürü öğrenip, ojenizi kendiniz sürün: Aman ne uğraşacağım diye daima para harcadığımız bir öteki aktivite de manikür ve pedikür işi. Halbuki ki güzel bir manikür setiyle bu işi kendiniz de halledebilirsiniz. Ojelerinizi de kendiniz sürerek aylık 100 liradan fazla tasarruf sağlayabilirsiniz.

3- Konutta yemek pişirin: Kolay, sağlıklı ve lezzetli yemek tanımlarını öğrenin. Dışarıdan sipariş vermek yada dışarıda yemek yemektense yemeklerinizi kendiniz pişirerek yüksek paraları kenarda tutabilirsiniz. Unutmayın! Siparişle 1 öğün için harcadığınız parayla marketten sizi bir kaç gün yönetim edecek gereç alışverişi yapabilirsiniz.

4- Öğle yemeğinizi yanınızda götürün: Şayet çalışıyorsanız ve hergün öğle yemeğini dışarıda yiyorsanız, meskende hazırlayacağınız bir öğle yemeği ile tasarruflarınızı arttırabilirsiniz. Her gün yemek hazırlamak sizi zorluyorsa haftanın kimi günlerini belirleyerek tekrar de tasarruf yapmanız mümkün.

5- Kumbara alın: Tasarrufuğun küçüğü büyüğü olmaz. Kendinize çocukluğunuzda edindiğiniz üzere bir kumbara edinin ve her gün en az 1 lira atın yada her gün cüzdanınızdaki bozuklukları kumbaraya koyun. Bir mühlet sonra biriken paraya siz bile şaşıracaksınız.

6- Su şişesi edinin: Bilhassa plazalar üzere kalabalık çalışma ortamlarında çalışanlar kendi su muhtaçlıklarını kendileri karşılamak zorunda kalabiliyor. Her gün şişelenmiş su satın almak yerine kendinize hoş ve şık bir su şişesi satın alın ve suyunuzu evinizden götürün.

7- Faturalardan tasarruf edin: Meskende kullanmadığınız ışıkları ve elektronik aletleri kesinlikle kapalı tutun. Su tüketim ölçünüzü azaltacak tedbirler alın. Faturalarda oluşacak küçük düşüşler yıl sonunda önemli ölçülerde para tasarruf etmenize yardımcı olur.

8- Kullanmadığınız eşyaları satın: Dolabınızda, mutfağınızda yahut ofisinizde artık kullanmadığınız eşyaları online ikinci el sitelerinde satışa çıkarın. Bu sayede hem para kazanabilir hem de gereksiniminiz olan şeyleri satın almak için kaynak yaratabilirsiniz.

9- İndirimleri takip edin: İster bir elbise olsun ister market alışverişi. İndirimleri beklemek her vakit tasarruf etmenize yardımcı olur. Gereksinimlerinizi listeleyip indirimleri takip ederek tasarruflarınızı arttırabilirsiniz.

10- Alışveriş listesi yapmadan alışverişe çıkmayın: Alışveriş yapmadan evvel nitekim neye gereksiniminiz olduğunu düşünün ve bu listeyle alışverişe çıkın. Hatırlamadığınız gereksinimleriniz için en fazla 2 eser satın alma yapmaya itina gösterin ve listenize sadık kalın.

11- Taksiye binmeden evvel 2 sefer düşünün: Büyük kentlerde bazen taksi kullanmak mecburî olabilir lakin dürüst olalım birden fazla sefer taksileri tembellik için kullanıyoruz. Yürüme araları yada metroyla süratle ulaşabileceğimiz yerler için bile taksi kullanıyoruz. Bu nedenle taksiye binmeden evvel 2 kere düşünün ve alternatifleri değerlendirin.

12- Sigarayı bırakın: Sigara daima para kaybetmenize neden olan en önemli sorun. Sigarayı bırakarak hem günlük harcamalarınızı düşürürsünüz hem de uzun vadede oluşacak sıhhat problemleri için harcayacağınız paraları korursunuz. En büyük kazanım da sağlıklı bir vücut.

13- Kıymetli markalar yerine alternatifleri değerlendirin: Alternatif markalar şampuanlar, kremler, deterjanlar ve aklınıza gelebilecek bir çok eser için geçerli olabilir. Alıştığınız değerli markalarla tıpkı işi gören yeterli kalitede daha ucuz eserlerle tasarruflarınızı arttırın.

14- Aboneliklerinizi gözden geçirin: Telefondan, televizyona, internete kadar abone olduğunuz paralı üyelikleri gözden geçirin. Hakikaten kullanmadığımız yahut gereksiniminiz olmayan abonelikleri iptal ettirin.

15- Toptan satın alma yapın: Konutlarda kullandığımız birtakım eserleri toptan almak perakende almaktan çok daha karlı olabilir. Bilhassa kağıt eserler üzere bozulmayan materyaller için toptan satış yapan marketleri yada internetteki siteleri kullanabilirsiniz.

16- Fiyatsız aktiviteleri takip edin: Toplumsallaşmak için her vakit yüksek paralar harcamanız gerekmez. Arkadaşlarınızla fiyatsız aktiviteler de yaparak sosyalleşebilirsiniz. Fiyatsız şenlikler, müze seyahatleri, piknik, açık havada spor aktiviteleriyle hem keyifli vakit geçirebilir hem de daha az para harcayabilirsiniz.

17- Satın almadan evvel 5 saniye düşünün: Bir şeyi satın almak için teşebbüste bulunmadan evvel 5 saniye düşünün ve sahiden o satın almaya gereksiniminiz olup olmadığını düşünün.

Para harcama ve biriktirme yolları her kuruşu bir kenara yazarsanız…
Okunma:
206
Makale Etiketleri:
· · · · ·
Makale Kategorileri:
Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada