Tüketici Kredileri Hız Kesti

BDDK’ nın yaptığı açıklamada, yaz aylarında tüketici kredilerine gösterilen yoğun ilginin getirdiği artış, yazın bitmesiyle birlikte hızlı bir talep düşüşü yaşadı. Eylül ayının 2. Haftası itibariyle, bir önceki haftaya göre, Konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisinde ki talep, bir hafta öncesine göre talep düşüşü yaşamaya başladı. 11 Eylül ile birlikte başlayan haftada talep 661 milyar 229 milyon olurken, sonraki hafta bu rakam 660 Milyar 379 milyona geriledi. Bu oran Koronavirüs salgın başlangıcı olan Mart ayından hemen öncesinden başlayarak, 18 Eylül haftasına kadar sürekli olarak artış göstermişti.

Haziranda Talep Arttı

Haziran ayı ile birlikte yoğunlaşan kredi talepleri 18 Eylül haftasında ilk defa geriledi, Gerileminin çok fazla olmadığı ancak bu talep azalışının da artarak devem edeceği beklentisi var. Ekonomiye taze para akışı konusunda yüksek işleve sahip tüketici kredileri, ekonominin rayında gitmesi açısından önemli bir gösterge oluyor. Tüketici kredilerine oluşan talebin düşüşe geçmesiyse, ekonomide düzelmenin ilk sinyalleri olarak görülüyor.

Tüketici Kredilerinde Faiz Oranları

Bankaların uyguladığı ortalama Konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faizi, Merkez Bankası tarafından açıklandı. Buna göre Eylül ayı itibariyle Konut Kredisi %14,14 oldu ve bir önceki ay bu oran 13,88’ di. Benzer şekilde Taşıt kredisi bir önceki ay 16,77’ yken Eylül ayında 17,01 oldu. İhtiyaç kredisi ise 18,25’ den 18,64 oranına yükseldi.

 

Okunma:
107
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
Ekonomi · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat