BLACK FRIDAY (KARA CUMA) İNDİRİMLERİ

Black Friday ne zaman ? Hangi gün ? Gibi sorular sormadan önce gelin ilk önce biraz tarihine inelim halk arasında da konuşulduğu gibi gerçekten cuma gününü kötülemek için mi konulmuş ona bakalım.

BLACK FRIDAY NEDİR ?

Black Friday (Kara Cuma) , ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz. Kanada ve Ingiltere’de de Black Friday günü vardır, ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar.

NE ZAMAN BU İSMİ ALMIŞTIR ?

Bu alışveriş gününe tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiştir. O günde, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir.  Örneğin, alışverişte kullanılan arabalar müşterilere ya da çalışanlara çarpıp yaralanmalarına sebep olmaktadır

Görüldüğü gibi cuma gününü kötülemek için değil o gün yaşananlar sebebiyle bu isim konulmuştur.

 

BU YIL HANGİ GÜNE DENK GELİYOR ?

Bu yıl 27 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecektir ve birçok internet sitesinde indirimler başladı bile

TRENDYOL EFSANE GÜNLER 25-27 KASIM

HEPSİ BURADA EFSANE CUMA 23-27 KASIM

AMAZON TÜRKİYE GÜLÜMSETEN CUMA 20-27 KASIM

Ve daha nice mağaza da daha nice indirimler

BLACK FRIDAY’DA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR ?

Aldığınız ürünün üzerinde %50 ya da daha fazla bir ibarenin bulunması, sizi bakmadan etmeden direkt almaya yöneltiyor. Ancak ürünün normal satış fiyatını bilerek gitmenizde yarar var. Bazı markalar var olan ürünleri yüksek fiyatlara çekip, sonra bu indirimde yarısına düşmüş gibi yapabiliyor. Örneğin X normalde 100 TL iken birden 200 TL oluyor ve sonra 200 TL üzerinden %50 oluyor. Yani ürün gerçek fiyatında satılmış oluyor bir anlamda ama tabi biz indirimi görünce hiç sorgulamadan alıyoruz. Buna dikkat etmeniz çok önemli. Eğer kişisel bakım mağazalarından alışveriş yapacaksanız da aldığınız ürünün son kullanma tarihine bakmayı ihmal etmeyin. Siz bütün iyi niyetiniz ile orada olabilirsiniz ancak herkes böyle değil, unutmamakta yarar var!

 

 

Okunma:
162
Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · İnternet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat