Google’da İşinizi Büyük Ölçüde Kolaylaştıracak 14 Arama Özelliği

Hemen hemen her gün kullandığımız Google arama motoru, aslında pek çoğumuzun bilmediği bir çok özelliğe sahip. Bu özellikler aradığınızı bulmanızda önemli bir yere sahip olacak.

1. Matematik hesaplamaları konusunda size yardımcı olur.

Basit denklemlerden daha karmaşık matematiksel problemlere kadar pek çok hesaplama için istediğiniz işlemi Google arama bölümüne yazıp aratmanız yeterli.

2. Belirli bir site üzerinden yapılan aramanın sonuçlarını gösterir.

Aradığınız anahtar kelime, yalnızca bir sitenin sonuçlarında gösterilsin istiyorsanız “site:onedio.com” benzeri bir site girip sonuna aramak istediğiniz anahtar kelimeyi de yazarsanız, sadece o sitede alakalı sonuçlar görünecektir.

3. Cümlelerin bir kısmını unuttuysanız, önemli değil Google sizin için bulur.

Bazen filmde geçen bir replik, bazen de hatırlamaya çalıştığımız bir şarkı sözü. Tamamını bulmanıza yarayacak bir ipucumuz var. Arama kısmına cümlenin hatırladığınız kısımlarını yazıp, arada hatırlamadığınız sözcüklerin yerine “**” yani çift yıldız yaparak aratırsanız. Cümlenin tamamıyla karşılaşabilirsiniz.

4. İstediğiniz herhangi bir görsel hakkında bilgi verir.

Elinizde ileri bilgi edinmek istediğiniz bir görsel varsa, bu görselin hangi konuyla ilgili olduğunu görmek istiyorsanız görseller kısmından doğrudan bu görseli aratabilirsiniz. Örneğin bir çiçeğin resmini çekip arama kısmına attığınızda Google’ın algoritmaları benzer çiçek görüntüleriyle eşleyip çiçeğinizin türünü bulabilir. Tek yapmanız gereken arama kısmına fotoğrafınızı sürükleyip bırakmak yahut görüntüye sağ tıklayıp “Google içinde resim ara” seçeneğine tıklamak.

5. Doküman türüne göre arama yapar.

Örnekte de gördüğünüz gibi aramak istediğiniz kelimelerin sonuna “filetype:” sözcüğünü koyup sonrasında hangi tip doküman görmek istiyorsanız (xlsx, doc vb.) o dökümanın uzantı tipini yazmanız yeterli.

6. Daha karmaşık aramalar yapma imkanı verir.

Örnekte de göründüğü gibi iki ayrı kavramı aynı anda aratıp farklı sonuçlar bulmak istediğinizde kavramların arasına “OR” sözcüğünü koymanız yeterli. Bu sözcük, iki kavramın ayrı ayrı veya aynı anda yer aldığı sonuçları aynı anda görmenizi sağlar.

7. Kurlar arası hesap yapar.

Herhangi bir para birimini bir diğeriyle karşılaştırıp denkliğine bakabilirsiniz. Google güncel kurlar üzerinden hesaplamalarını yapar.

8. Dünyanın dört bir yanındaki ülke ve bölgelerin güncel saatlerini gösterir.

Yurt dışındaki bir arkadaşınızı aramak istediğinizde bu özelliği kullanmanız sizin yararınıza olur zira onu uykusundan uyandırabilirsiniz. öğrenmek istediğiniz ülke yahut bölgede güncel saatin kaç olduğunu öğrenmek için yalnızca “X’de saat kaç” tipi bir arama yapmak yeterli.

9. Bilmediğiniz İngilizce kelimeler için anlam sözlüğü görevi görür.

Özellikle İngilizcesini geliştirmek isteyen kişilerin oldukça işine yarayan bu özellik, bilmediğiniz ya da detaylı bilgi almak istediğiniz kelimenin önüne “define:” yani “tanımla” yazmanız ve aratmanız halinde oldukça detaylı bir anlam sayfası ile karşılaşacaksınız.

10. Anahtar kelimenin olduğu bir site, çok sık görünüyorsa o siteden gelen sonuçları göstermeyebilir.

Herhangi bir aramanız sırasında belirli sitelerden gelen sonuçları görüntülemek istemezseniz “-site:” aramasıyla o siteden gelen içerikleri görmezsiniz. Örnek yalnızca göstermek içindir siz yine de sitemize uğrayın 🙂

11. Uçuş durumu hakkında detaylı bilgi gösterir.

Uçuş numarasını aratmanız durumunda uçuş programı, planlanan kalkış ve varış gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

12. Mesafe ölçümü yapar.

Bir yere gitmeden önce mesafeyi bilmekte yarar var. Arama kısmına başlangıç ve varış destinasyonlarını yazmanız halinde detaylı bir mesafe ölçümüyle karşılaşırsınız.

13. Şansını ölçmek isteyenlere zar atma imkanı tanır.

Özellikle frp(rol yapma oyunu) oyuncularının çokça işine yarayan bu özellik sayesinde 6,8 hatta 20 yüzlü zarlarla şansınızı deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken arama çubuğuna “zar atma” yazmak.

14. Gün doğumu ve gün batımını gösterir.

Pek çok işimizi gün doğumu ve gün batımına göre ayarlarız. Bu konuda hızlıca bilgilenmek istiyorsanız, gün doğumu veya gün batımı yazıp konumunuzu da eklerseniz net sonuçlarla karşılaşırsınız.

Okunma:
165
Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
Genel · İnternet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat