Sanal Seyahat Pazarlamasının Yolculuk Tutkusuna Çare

 

Pek çok insan salgın sırasında evde sıkışıp kalsa da, uzak yerlere özlem duyanların hissettiği boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için sanal seyahat pazarlaması ortaya çıktı.

E-Ticaret Times, insanlara evlerinden çıkmadan dünyayı keşfetme fırsatı vermek için artırılmış ve sanal gerçeklik, video ve diğer teknolojileri nasıl kullandıklarını keşfetmek için bazı sanal seyahat uzmanlarıyla görüştü.

Dana Communications başkanı Lynn Kaniper, E-Commerce Times’a verdiği demeçte , “Pandemi pek çok kişiyi kapalı, temkinli ve korkmuş bir halde sıkışıp kaldığından, normal hissetmeye ortak bir ihtiyaç var” dedi.

“Tatil hayal etme yeteneği, gelecek için umut ve ilham veriyor. Sanal seyahat pazarlaması, işletmelere, müşterilerinin ürün ve hizmetleriyle doğrudan bağlantı kurarak sürükleyici bir deneyim yaşamalarına izin verme avantajı sağlıyor,” dedi.

Giderek daha kapalı hale gelen bir dünyada, sanal seyahat fırsatları her zamankinden daha önemli hale geldi.

MMGY Global CEO’su Clayton Reid, E-Commerce Times’a “Aylık seyahat duyarlılığı araştırmamızdan insanların COVID sırasında tatil hayallerini bırakmadıklarını biliyoruz” dedi.

“Aslında, eve demirli olmak, insanların seyahatin ilham ve alışveriş unsurlarıyla geçirdiği zaman miktarını açıkça ortaya koydu. Güçlü sanal deneyimler, insanların nihai bir seyahatin sunacağı şeylere bağlı kalmasına yardımcı oldu ve uzun vadeli tatil seyahatlerini sürdürmelerine yardımcı oldu. yüksek niyet, “dedi.

Heyecanı Yaşayın

Sanal seyahat pazarlaması gerçeğe yakın bir deneyim sunarak, insanları destinasyonlar hakkında bilgi edinmeye, seyahatler hakkında hayal kurmaya ve sonunda seyahat rezervasyonu yapmaya teşvik edebilir.

Kaniper, “Video, görüntüler ve sesler yoluyla deneyimleme yeteneği sağlayan en iyi pazarlama araçlarından biridir,” diye açıkladı Kaniper. “Günümüzde, 360 destinasyon veya mülk turu, izleyicilerin seyahatlerini deneyimlemesine ve beklentilerini belirlemesine olanak tanıyor. Sosyal medya, mülkler, destinasyonlar ve seyahat sağlayıcılarının izleyicileriyle gerçek zamanlı olarak iletişim kurmasının bir yolu oldu.”

Sanal seyahat deneyimleri, gerçek seyahatin aciliyetini ve heyecanını taklit etmeye başlıyor ve bu tür özgün deneyimler, bu yeni pazarlama tekniklerinin başarısı için önemlidir.

Kaniper, “Sanal seyahat pazarlaması giderek daha ilgi çekici hale geldi,” diye devam etti. “Bir uçakta uçarken, paraşütle atlama, hız trenine binme veya sadece bir tatil beldesi veya otel turuna çıkarak sanal bir deneyim yaşayabilirsiniz. İnsanlar daha fazla deneyime sahip olmaya ve asla elde edemeyecekleri yerlere baktıkça sanal seyahat gelişmeye devam ediyor Ay veya Mars gibi deneyimlemek. ”

Sanal Başarı

Bir sanal seyahat pazarlama kampanyasının başarılı olabilmesi için, gerçek bir seyahatten çok veya daha fazla insanlarla etkileşim kurması gerekir. Etkili olduğunda, bu tür bir pazarlama, insanlara şimdi veya gelecekte bir gezi planlamaları ve rezervasyon yaptırmaları için ilham verebilir.

Travel World VR başkanı John Graham, E-Commerce Times’a “Her şey ‘vay’ faktörüyle ilgili,” dedi. “Heyecan verici ve enerjik olmalı. 360 / VR videolarının, izleyicilerin ilgisini canlı tutması, daha fazlasını öğrenmek ve görmek istemesi için eşit bir akışı olması gerekiyor. Bu aynı zamanda seyahat rezervasyonlarının artmasına ve satış döngüsünün önemli ölçüde kısalmasına yol açacak.”

Sanal seyahat pazarlaması, tüketicilere sunduğu birçok faydayı vurguladığında özellikle başarılı olabilir.

Kaniper, “Bugün sanal, her zamankinden daha önemli,” dedi. “Ebeveynler evde eğitim görüyor ve çocukları için keşif yolları arıyor. Yolculuk tutkusu olanlar deneyimler yaşayabilir, ancak güvenli ve rahat bir şekilde. Bu aynı zamanda aşırı turizme karşı çevre dostu bir çözümdür.

“Tatil, gemi gezileri veya toplantılar olsun, sanal, gitmeden önce planlama ve bilme becerisi ya da her şeyden uzaklaşma yeteneği sağlar. Seyahat edemeyenler artık dünyanın herhangi bir yerine gidebilir ve kepçeyi yapabilir her zamankinden daha ulaşılabilir bir liste. ”

Tüketicilerin günlük yaşamlarında sanal seyahatin önemini görmeleri ve anlamaları da önemlidir.

” Sürükleyici yaşam hikayeleri” içeren Cedar Fair gibi tema parkları ve ziyaretçilerin şehri gerçek gezilerinden önce deneyimleyebilecekleri Berlin gibi destinasyonlar için sanal ve artırılmış gerçeklik programları , seyahatin şimdi neyi temsil edebileceğine dair yeni bir ifadeye izin veriyor , “dedi MMGY’den Reid. “Belirli bir video veya animasyonlu içeriği bir VR / AR deneyimine bağlamak, seyahat markalarına yeni ve özel yollarla hayat veriyor ve gezginler için daha fazla alaka düzeyi sağlıyor.”

Sanal Seyahatin Geleceği

Sanal seyahat muhtemelen pandemiden çok sonra bile burada kalacaktır. Pazarlamacılara geniş bir müşteri yelpazesine ulaşma şansı sunar ve insanlara kendi evlerinin rahatlığında seyahat etme şansı verir.

Travel World VR’den Graham, “VR seyahati her geçen gün daha yaygın hale geliyor” dedi. “Tüm kategorilerdeki seyahat tedarikçileri, seyahat satıcıları ve müşterileri olan tüketiciler için nihai pazarlama aracına dönüşüyor. Seyahatin yalnızca şimdi değil, gelecekte de görüntülenme şeklini değiştiriyor.”

Pandeminin krizi tarafından teşvik edilmesine rağmen, sanal seyahat pazarlaması giderek daha fazla norm haline geliyor.

“Pandemik isabet herkes çabalıyorlar zaman,” Adam Stoker, başkanı ve CEO’su Relic , E-Ticaret Times söyledi. “İnsanlar seyahat edemediğinde bir destinasyonu nasıl pazarlıyorsunuz? Turizm endüstrisindeki herkes, şu anda seyahat edemezken, seyahat yeniden başladığında rekabetin şiddetli olacağı hemen anlaşıldı.

“Pek çok destinasyon, evlerinde mahsur kalan insanlara varış noktasını sanal olarak deneyimleme fırsatı sunmanın yollarını bulmaya karar verdi. Teori, insanlar evlerinden bir destinasyonun ne kadar muhteşem olduğunu görebilirlerse, muhtemelen daha çok güvenli olduğunda hedefe fiziksel bir gezi ayarlayın. ”

Pandemi sırasında sanal seyahat pazarlamacıları tarafından kullanılan tekniklerin çoğu, aslında seyahat pazarlaması dünyasını muhtemelen kalıcı olarak değiştirecektir.

Relic’den Stoker, “Bu sanal seyahat pazarlaması fenomeni salgında ortaya çıkmış olabilir, ancak bunu sektördeki yeni bir yaratıcı uygulama dalgasının başlangıcı olarak görüyorum,” dedi.

“Pandemi sırasında bu pazarlama stratejisinin bir sonucu olarak görülen başarı destinasyonları, zaman geçtikçe sürekli sanal içerik oluşturmaya yol açacak. Bu, endüstrinin uzun süredir yatırım yapması gereken bir şey. Pandemi sadece bir hızlandırıcıydı,” önerildi

Okunma:
149
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · İnternet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat