WhatsApp masaya ne zaman oturuyor?

Whatsapp’ın yeni gizlilik sözleşmesi ile gündeme gelen kişisel verilerin güvenliği konusunda geçtiğimiz günlerde toplantı yapan TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, kritik bir adım daha atıyor. Komisyon Ocak ayının son haftasında Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal ağ sağlayıcıları ile WhatsApp, BiP ve Yaay gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının temsilcilerini dinleyecek.

WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’un, Türkiye’de temsilcilik açmadığı için toplantıya katılıp katılmayacağı ise merak konusu.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, Çarşamba günü AK Parti Milletvekili Hüseyin Yayman’ın, Başkanlığı’nda toplanarak WhatsApp’ın yeni sözleşmesiyle ilgili çalışma toplantısı yaptı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş, MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan ve AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız’ın katıldığı toplantıda; komisyon üyeleri veri güvenliği, büyük veri, dijital okur-yazarlık, dijital göç ve sosyal medya ağları konusunda değerlendirmede bulundu. Komisyon önümüzdeki haftadan itibaren ilgili bakanlık ve kurumlar ile sivil toplum kuruluşları ve uzmanlarla bir araya gelecek.

Komisyon, Ocak ayının son haftasında yapılacak çalışmalar kapsamında Twitter, Facebook, Youtube, TikTok gibi sosyal medya ağları ile WhatsApp, BiP ve Yaay gibi haberleşme uygulamalarının temsilcilerini de dinleme kararı aldı. İlgili sosyal medya ve haberleşme uygulamalarının temsilcileri komisyona davet edilerek görüşlerine başvurulacak.

Komisyonun son toplantısından sonra yapılan basın açıklamasında “Whatsapp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflara veri paylaşımını doğru bulmuyoruz. Komisyonumuz, net bir şekilde Whatsapp’ın yeni sözleşme dayatmasını asla kabul etmemektedir” denilmişti.

 

 

Okunma:
109
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · İnternet · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat