Yok Daha Neler: Instagram’dan Pes Dedirten Hareketler Bunlar!

 

 

Instagram hepimizin ekmek, su gibi günlük ihtiyacı. Onsuz bir günü bırakın;  birkaç saat bile hayal edemiyoruz. (Tamam, biraz abartmış olabiliriz. Ama çoğunluk itibariyle böyle değil mi? Yalansa yalan deyin.)

 

Bu kadar popüler olmasına popüler evet; sürekli yeni özelliklerle geliştiriliyor, Instagram boş durmuyor sağ olsun. Fakat bir de madalyonun öteki yüzü var. Instagram skandalları da hiç bitmiyor.

 

Gelin Instagram’ın kirli çamaşırlarını ortaya dökelim.

 

 

Gizli Hesaplar, Gerçekten Gizli mi?

 

 

Birçok insan Instagram hesabını korumaya alıyor. Peki ama bu gerçekten işe yarıyor mu? 2012 yılında bununla ilgili bir haber yayınlandı ve gizli hesapların bazılarını zorla takip etmenin mümkün olduğu ortaya çıktı. Gerçi Instagram bunu kabul etmedi, çünkü hiç kimse ‘benim yoğurdum ekşi’ demez. Senastián Guerrero adlı bir güvenlik araştırmacısı tarafından keşfedilen bu açık, gizli hesaplara erişim sağlanabildiğini gösteriyordu. Bu paylaşım sonrasında Instagram, ilgili hatayı hemen çözdü ama ‘hatayı kabullenmek de bir erdemdir’ kuralına uymayarak ‘böyle bir hata yok’ demekte ısrarcı oldu. (Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu misali. Hata yoksa bu ne? Bu hataysa niye yok diyorsunuz? Kafamızda deli sorular.) Bizde eski defterler kapanmaz.

 

Ya Hesabımızı Biri Silseydi?

10 yaşında bir çocuk Instagram’da bir güvenlik açığı buldu. Yalnız böyle açığın gözünü sevelim, çocuk onun sayesinde 10 bin doları kaptı. (Akıl yaşta değil başta diye boşuna dememişler.) Çocuk; ‘istediği kullanıcıların hesaplarını’ silebildiğini söylüyordu. Instagram el mecbur bu acı gerçekle yüzleşti ve sisteminde bulunan açığı paldır küldür kapatıp çocuğa da 10 bin dolarcık hediye etti. Tabii yazılımcılar, araştırmacılar vs. baktı ki bu Instagram o kadar da sağlam pabuç değil; açıklar gırla gidiyor, Instagram’da define gibi açık aramaya başladılar. (İşin ucunda dolarlar markalr var. Zaten piyasada her şey almış başını gidiyor.)

 

 

 

Fenomenler Bile Hacklenmiş Kanka, Vay Bizim Halimize!

 

 

2017 yılında Selena Gomez’in ve daha birçok ünlünün hesabı hacklenmişti. Peki Instagram bunun için ne dedi? ‘Bir uygulama geliştiricisinde açık vardı. Birileri APİ’yi hackledi. (Su uyur, düşman uyumaz.) Böylece uygulamaya erişim izni vermiş olan hesaplara ait telefon ve e-posta bilgileri ele geçirildi.’ Bu itirafın ardından Instagram düzenleme yaptığını duyurdu ve herkes derin bir oh! çekti. (mi acaaba?) Aslında tehlike geçmiş değil, her an tetikte olmalıyız. Geçtiğimiz aylarda Elon Musk, Bill Gates, Jeff Bezos, Apple ve Kanye West’in Twitter hesapları hacklenmişti hatırlarsanız. Kısa bir süre önce de Donald Trump’a ait kampanya hesabını hackleyerek 2.3 milyon TL çaldılar. Yani hack her yerde var, Instagram’da da yeniden benzer bir olay yaşanmayacağını kimse garanti edemez.

 

Hesaplarınızın hep sağlam kalması dileğiyle!

Okunma:
144
Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · İnternet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat