İkinci el araç alım satımı için vergi yolda

Özellikle son bir yıl içerisinde ikinci el araç piyasalarında yaşanan akıl almaz fiyat artışı 7’den 70’e herkesi rahatsız ederken, uzmanlar ve sektördeki isimler tarafından çeşitli çözüm yolları öneriliyor. Sözcü gazetesinden Taylan Büyükşahin’in haberine göre, ikinci el araç alım satımı için vergi yolda.

Hazırlanan yasa taslağına göre ikinci el araçların satışından binde 5 oranında vergi alınacak. Satış miktarı da aracın en az kasko değeri kadar olacak. Böylece düşük satış gösterilip vergiden kaçılamayacak.

İkinci el araç alım satımı için vergi iddiası

Meclis’te hazırlanan yasa taslağının genel kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor. Hazırlanan taslakta “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu‘nun 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5” ifadelerine yer verildi.

Bu kapsamda iddialar doğru çıkar ve bu düzenleme yasalaşırsa 100 bin TL’lik bir araç satışından 500 TL vergi alınacak. Özellikle 300 bin TL ve sonrasında ortaya çıkan tutar araç fiyatlarında etkisini gösterebilir.

 

Okunma:
191
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekonomi · Genel · Otomobil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada