Volvo elektrikli modellerinin ortasına XC20 isimli küçük bir SUV ekleyecek

Volvo “tamamen elektrikli” model yelpazesine muhtemelen XC20 olarak isimlendirilecek küçük bir SUV eklemeyi planlıyor. İsveçli markanın işvereni Hakan Samuelsson, İngiliz AutoExpress ile yaptığı röportajda, XC40‘ın bir adım altında konumlandırılacak aracın Geely tarafından geliştirilen Sustainable Experience Architecture (SEA) platformunu temel alacağını doğruladı.

SEA mimarisi üzerine inşa edilen birinci araba, geçtiğimiz hafta sergilenen Lynk & Co Zero konsepti olmuştu. Geely tarafından elektrikli modeller için özel olarak tasarlanan platform, Volvo dahil olmak üzere Çinli şirketin sahip olduğu tüm markalar tarafından kullanılacak. Şirketin gelecekte SEA’yı “açık kaynak mimarisi” haline getirme planı var. Böylece üçüncü taraf şirketler de faydalanabilecek.

SEA mimarisi biçilmiş kaftan

Volvo XC20’ye dönecek olursak, bu araç için XC40’ta kullanılan CMA platformu uygun görülmedi. Daha kompakt bir araç olacağı için SEA mimarisi biçilmiş kaftan üzere duruyor. Samuelsson, XC20’nin elektrikli bir model olacağını ve İsveçli markanın 2025 yılına kadar model serisinin yarısını elektriklendirme stratejisinin bir modülü olarak geleceğini söyledi. Bundan da XC20’nin önümüzdeki 4.5 yıl içinde piyasaya sürüleceği manası çıkıyor.

 

Okunma:
209
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
Otomobil · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada