Biraz Kafa Patlatalım: En Güzel Bulmaca Oyunları

Hepimiz eskiden gazetelerde çıkan bulmacaları çözmüşüzdür. Bulmaca çözmenin hafızayı kuvvetlendirdiği mâlum. Eğer bizim kafa zehir gibi çalışıyorsa bulmaca çözmek kolay gelecektir. Ama bu işlere pek âşina değilsek kara kara düşünmekten kendimizi alamayız. Fakat kasmaya gerek yoktur; amaç güzel vakit geçirmek ve beyin kıvrımlarımızı hareketlendirmektir, o kadar.

 

Peki size bunun için birbirinden eğlenceli bulmaca oyunları tavsiye edeceğimizi söylesek? Eminiz bunlara bir şans vermek isteyeceksiniz.

 

The Witness

 

Thekla Inc. Tarafından geliştirilen ve 2016 yılında piyasaya sürülen bu oyun bir adada geçiyor. Orası pek çok bulmaca ve labirentten oluşan 11 bölüm ayrılmış. Onları çözmek sizin yeteneğinize kalmış. Bu oyunda 600’den fazla bulmaca var. Yani bulmacaları bulmak ayrı, çözmek ayrı dert. İşiniz zor! Çevreyi dip köşe arayıp taramanız gerek. Bazen çözüm, ansızın karşınıza çıkarak size ‘sürpriiz, ben geldim!’ diyebilir.

 

 

Baba Is You

 

Hempuli Oy’un geliştirdiği bu oyun 2019 yılında çıktı ve albenisinden hâlâ bir şey kaybetmedi. Oyun, bölümleri geçerek oynanıyor. Fakat bunun için ilgili bölümün kurallarını değiştirmek gerekiyor. ‘Baba’ oyunun ana karakteri ve siz onunla bölüm kurallarını yönetebilirsiniz. ‘Neydi şimdi bu? Anladıysam ne olayım.’ Demeyin. Fazla spoiler vermek istemiyoruz, idare edin artık.

 

 

Limbo

 

Oyunun geliştiricisi Playdead, çıkış tarihi 2010. Demode olmuş bir oyun diye düşünülmemeli, bilakis yıllara meydan okuyor. Oyunda küçük bir çocuğun kız kardeşini bulmaya çalışacaksınız. Sizi bekleyen çok tehlike var, yolunuza devam ederken çeşitli bulmacalarla karşılaşacaksınız. Grafikleri siyah beyaz; atmosferi sizi oyuna bağımlı edecek türden. Bizden bu kadar; işin geri kalanı sizin göreviniz.

 

 

Fez

Polytron Corporation tarafından geliştirilmiş bu oyun 2013 tarihinde yayınlandı. Konusuna kısaca değinecek olursak şunu söyleyebiliriz ki; kafanıza bir fes takıyorsunuz. Onun sayesinde iki boyuttan çıkıp 3 boyuta geçiyor ve platformda 90 derece açıyla döne döne kendiniz için farklı yollar oluşturuyorsunuz. Oyunun bazı bölümlerinde bombalara ihtiyacınız olacak, temizlik yapmak şart! İlgi çekici konsepti ve retro grafikleriyle bu oyun tam sizlik!

 

 

Şimdiden hepinize iyi eğlenceler!

Okunma:
147
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Oyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat