Çevrimiçi Oynayabileceğiniz 15 Popüler Masa Oyunu 2021

 

Son zamanlarda masa oyunları fiziki olarak oynanılmasa da online olarak bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Pandemi sayesinde çevrimiçi oyunlar popüler hale geldi. Bazı oyuncular eski masa oyunlarını tercih ederken bazılarıda daha güncel oyunları takip etmekte. Masa oyunlarını oynamak için en az 2 arkadaşınızla bir araya gelmaniz gerekiyor. Ne yazıkki son zamanlarda bu mümkün değil. İşte internet burada devreye giriyor. Birçok masaüstü oyununun artık dijital versiyonları var ve bunların büyük bir kısmı dünyanın her yerinden insanlara karşı çevrimiçi olarak oynanabiliyor. İşte çevrimiçi oynayabileceğiniz en popüler masa oyunlarından bazıları.

15- Pandemic

14- 7 Wonders

7 Wonders, masaüstü oyuncuları için uzun süredir devam eden efsanevi bir oyundur. IOS ve Android için bir uygulama aracılığıyla 7 Wonders’ı oynayabilirsiniz ve bu, 7 oyuncuya kadar çevrimiçi oynamaya imkan tanır. AI modu çevrimiçi oyun mümkün olmadığında kullanılabilir.  Oyunun karmaşıklığına ve görüntülenen bilgi miktarına göre oynamak için bir tablet kullanmanızı öneririz.

13- Gloomhaven

Gloomhaven, sürekli değişen motifler dünyasında, Avrupa’dan esinlenen bir taktik savaş oyunudur. Oyuncular, kendi özel becerileri ve dünyanın bu karanlık köşesine seyahat etmek için kendi nedenleri olan gezgin bir maceracı rolünü üstlenecekler. Oyuncular oyunu başarıyla geçebilmek için ekipçe hareket etmeleri gerekmektedir. Her turda, oyuncu elinden oynamak için iki kart seçer. En üstteki karttaki sayı, bir sonraki tur için girişimlerini belirler. Oyuncular dikkatli olmalı, çünkü zamanla ellerinden kartları kalıcı olarak kaybedecekler. Bir zindanı temizlemek çok uzun sürerse, bitkin düşebilir ve geri çekilmeye zorlanabilirler.

12- Mysterium

Playsoft ve Asmodee ortaklaşa geliştirdikleri Mysterium: A Psychic Clue Game; Android ve PC platformları için 2017 tarihinde yayınlandı. Oyun süresince, bir oyuncunun hayalet diğer oyuncuların da medyum rolünde oynadığı oyunda, oyuncular hayaletin nasıl ve kim tarafından öldürüldüğünü anlayabilmek için hayaletin onlara sunduğu imgeleri deşifre etmelidir: Suçlu kim, olay nerede gerçekleşti, hangi silah ölüme neden oldu? Bu soruların cevaplarını bulmak oyunu kazanmamızı sağlıyor. Hayaleti oynayacak oyuncu oyuna başlamadan seçiliyor.

11- Hive

Hive, benzersiz ve oynaması eğlenceli olan kısa ve basit bir masa oyunudur. Her iki oyuncunun da bir kraliçe arısı vardır ve her biri, kendi arısını kuşatmadan önce rakibinin arısını böceklerle çevrelemeye çalışmalıdır. Böceklerin yetenekleri, hızlı ama ilgi çekici bir taktik oyun sağlar. PC ve Android için geliştirilen oyunu her iki platformun marketinden bulabilirsiniz.

10- Catan

Daha önce Settlers of Catan olarak bilinen klasik masa oyunu Catan, hem orijinal oyun hem de kart oyunu Rivals For Catan’ı temel alan bir uygulamaya sahip. Ayrıca Rivals for Catan’ın dijital versiyonunu da oynayabilirsiniz. Tüm modlar, bir eşleştirme sistemi aracılığıyla çevrimiçi rakiplere karşı oynanabilir. Ayrıca oyuncular arasında iletişimi sağlayan bir sohbet sistemine de sahiptir.

9- Hasbro Family Fun Pack

Bu derleme oyunu, klasiklerle başlamak isteyenler için harika bir seçimdir. 4 popüler Hasbro oyununu tek bir pakette birleştirir; Boggle, Trivial Pursuit, Monopoly ve Risk’in dijital versiyonlarını içerir. Bunlar ya arkadaşlarınızla ya da çevrimiçi rakiplere karşı oynanabilir ve masa oyunu muadilleriyle eşleşebilir.

8- Carcassonne

Alman tarzı karo tabanlı oyun, bir klasiğin bir başka harika uyarlamasıdır. Öğrenmesi hızlı ve oynaması kolay olan karo yerleştirme masa üstü oyunu bir uygulama olarak yeniden geliştirilerek oyunseverlere sunuldu. Cihazı aralarında 5 kişiye kadar geçen 9 farklı AI oyuncusuna karşı oynayabilir veya çevrimiçi çok oyunculu modda oynayabilirsiniz ve çevrimiçi modda diğer oyuncular ile sohbet etme imkanıda yakalayabilirsiniz.

7- Ticket To Ride

Ticket to Ride, Next R. Games tarafından geliştirilen ve Playful Entertainment, Inc tarafından yayınlanan Alan R. Moon’un aynı isimli Alman tarzı masa oyununu temel alan sıra tabanlı bir strateji video oyunudur. Ticket To Ride, mevcut bir masa oyununun en iyi örneklerinden biridir. Oyun, sıra tabanlı strateji oyununun masaüstü sürümüyle aynıdır ve sayısız genişletme de mevcuttur. Kartlardan tahta tasarımına kadar her yönü orijinal masa oyunuyla tam olarak eşleşiyor.

6- Clue: The Classic Mystery Game

Cluedo olarak da bilinen bu uygulama, klasik gizem oyununun dijital bir sürümüdür. Tahta farklı görünse de, 3 boyutlu grafikler sayesinde bu uyarlama çoğunlukla tahta oyunu sürümüne sadık kalıyor. Temel fark, temaların eklenmesinin yanı sıra gelişmiş 3D grafiklerinin gerçeğinden biraz farklı olmasıdır.

5- UNO

En sevilen kağıt oyunlarından UNO çevrimiçi olarak oynanılabiliyor. UNO, 108 karttan oluşan bir kart oyunudur. Toplamda dört renk var ve her 25 kart bu dört renge ayrılıyor: Kırmızı, yeşil, mavi ve sarı. Her rengin kendine ait bir derecesi var. Bu dereceler 0 ile 9 arasında bir sayı. Ayrıca hareket kartları denilen özel kartlar da mevcuttur. Bu kartlar ise şu şekilde: 2 kart al, yön değiştir, el geçer, joker, 4 kart al ve joker. Her birinin farklı bir işlevi bulunuyor.

UNO’nun kuralları oldukça basit. Bir oyuncu herkese 7’şer kağıt dağıtıyor daha sonra ilk oyuncu ıskartadaki karta uygun bir kağıt atıyor ve oyun böyle devam ediyor. Kartın ıskartadaki kart ile eşleşmesi için renginin, sayısının veya sembolünün aynı olması gerekir.

4- Small World 2

Steam’de bulunan masa oyunu Small World 2, mümkün olduğunca çok toprak kapmak için bir yarışta farklı orduların kontrolünü ele geçiren oyuncuları içerir. Oyun başlangıçta bir Kickstarter kampanyasıydı ve o zamandan beri büyük ölçekli bir oyuna dönüştürüldü.

3- Lords Of Waterdeep

Lords of Waterdeep’te her oyuncu, Unutulmuş Krallıklar kasabası Waterdeep’in kontrolü için yarışan gizli güçlerden birinin rolünü üstlenir. Oyun sırasında oyuncular, her turda teklif vermeleri için temsilcilerini gönderecekler. Bu ajanlar bina inşa etmek, maceracıları işe almak, görevler toplamak ve entrika kartları oynamak gibi görevleri yerine getirecekler. Lords of Waterdeep’te zafer puanı kazanmanın ana yolu, görevleri tamamlamaktır. Görevler genellikle birkaç maceracı  ve muhtemelen biraz da altın harcayarak puanlanır. Sekizinci turun sonunda, her oyuncu gizli lord kartını açar ve tamamlayabildikleri belirli görev türlerinden kaç tanesine bağlı olarak bonus VP’ler kazanır. En çok zafer puanına sahip oyuncu kazanan ve yeni Lords of Waterdeep’tir.

2- Qwirkle

Dünya çapında en sevilen masa oyunlarından Qwirkle, basit bir oyundur ve hızlıca öğrenebilirsiniz. Her oyuncuya 6’şar tane taş dağıtılır. Diğer taşlar kapalı bir şekilde yere dizilir. Oyuna ilk başlayan oyuncu aynı renkten farklı şekiller ve aynı şekilden farklı renkteki birkaç tane taşını yere dizerek oyunu başlatır. Yere dizdiği taş kadar puan kazanır.

1- Scrabble

Her yetişkinin ya da gencin birkez dahi oynadığı Scrabble’ın dijital oyunu masa oyunu ile aynı oynanışa sahiptir. Oyunun oynanışına baktığımızda Scrabble oyunu en az 2 en fazla 4 oyuncu ile oynanır. Harflerin bulunduğu torba içerisinden her bir oyuncu bir harf seçerek oyuna başlanır. Torbadan çekilen taşlardan “A” harfine en yakın harfi çeken oyuncu oyuna ilk başlayan oyuncu olarak belirlenir. “A” harfine en yakın harf dışında eğer bir oyuncu boş taşlardan birini çekerse öncelikli olarak oyuna ilk başlama sırası ona geçer. Oyunclar arasında oyuna başlama sırası belirlendikten sonra çekilen taşlar yeniden torbaya atılır.

 

Okunma:
213
Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Oyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada