Erzurum, Türk yapımı açık dünya hayatta kalma oyunu

Türk geliştirici Proximity Games tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan Erzurum adındaki hayatta kalma oyununu görmüş müydünüz? Dondurucu soğuk ve Anadolu’nun esintilerini içinde barındıran yeni açık dünya hayatta kalma türündeki oyun önümüzdeki ayın sonlarında, yeni yılın başlarında piyasada yerini alacak.

Erzurum yayınlanan fragmanıyla umutlandırdı

Coğrafyamızın en amansız kışlarının geçtiği Erzurum bu sefer bir video oyununa konu oluyor gibi. Yapı olarak The Long Dark’a benzetilen yeni oyun için çıkış tarihi 20 Ocak 2021 olarak işaretlenmiş. Eğer bir terslik olmazsa yeni yılda Erzurum’da hayatta kalma mücadelesi vereceğiz. Oyun için yayınlanan fragman da hemen alt tarafta.

Erzurum, ülkemizde bilgisayar oyunları geliştirmek için çok yaygın kullanılan Unreal Engine 4 ile geliştiriliyor. Coğrafyamızda geçen ve dondurucu soğuklara -yoo sıcak- karşı mücadele verdiğimiz ve temel hayatta kalma mekaniklerini içerdiğini fragmanda görebiliyoruz. Avlanma, eşya toplama, parkur mekanikleri gibi temel şeylerin yanı sıra oyun motorunun gücünü de kullanarak iyi manzaralar yakalamışlar.

Unreal Engine 4 ile zamanında haşır neşir olmuş biri olarak gördüklerimin aman aman inanılmaz şeyler olduğunu söyleyemem. Ancak şunu söyleyebilirim ki ülkemizde bağımsız oyun geliştiriciliği alanında önemli olan işe başlamak değil, bitirmeyi başarabilmek. En azından benim için… Erzurum da bu anlamda çıkış tarihi de verilmiş bir oyun olarak geliştirme sürecinin sonunda olduğunu gösteriyor. Bu anlamda geliştirici ekibi tebrik etmek lazım.

Oyunun Steam mağaza sayfasında yer verilen açıklama ise şu şekilde:

Erzurum, Türkiye’nin en soğuk şehirlerinden biridir. Taylan için, kışın ortasında ve yaya olarak Erzurum’un ıssız bölgelerinde seyahat etmek çok saçma bir fikirdi. Taylan’ın henüz farkına varmadığı şey ise, girmek üzere olduğu bölgenin bir göktaşı düşmesinden etkilenmiş olduğudur. Sanki içinde bulunduğu zorlu şartlar yetmiyormuş gibi, şimdi Taylan’ı daha büyük dertler bekliyor.

Erzurum; dondurucu soğuklara, vahşi doğaya, açlığa ve susuzluğa karşı mücadele ettiğin bir hayatta kalma oyunudur. Bu zorlu şartlarla mücadele edebilmek için odun veya kömür toplayıp ateş yakmalı ve kendinizi ısıtmalısınız, uyumak için yatak bulmalısınız, yemek, silah, tıbbi ürünler, yararlı araç gereçler…Kısacası sizi hayatta tutmak için ne gerekiyorsa onu bulmalısınız.”

Okunma:
108
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Oyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat