Oyun Severlerin Merakla Beklediği Playstation 5 Kasım Ayında Satışa Sunulacak

Dünya genelinde büyük bir heyecanla beklenen PlayStation 5’in çıkış tarihi ve fiyatı

belli oldu. 12 Kasım tarihinden itibaren satışa sunulacak olan oyun konsolunun fiyatı dünyanın her bir bölgesinde 499 dolar olarak belirlendi. Türkiye’de ise fiyatın 5.500 ile

7.000 lira arasında olacağı düşünülüyor.

 

Oyun severlerin büyük bir heyecan içerisinde beklediği PlayStation 5’in (PS5) tanıtımı gerçekleştirildi. Üretici firma Sony tarafından gerçekleştirilen tanıtımda oyun konsolunun piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı da açıklandı. 12 Kasım tarihinden itibaren satışa sunulacak olan oyun konsolunun disk eklenebilen normal sürümünün fiyatı 499 dolar, disk giriş özelliği olmayan sürümünün fiyatı ise 399 dolar olarak duyuruldu. PS5’in Türkiye pazarında, değişen hafıza kapasitelerine göre en az 5.500 TL – 7000 TL arası bir fiyattan satılması bekleniyor.

 

PİYASAYA ÇIKIŞ TARİHİ NETLİK KAZANDI

Japonya, ABD, Meksika Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve Güney Kore’de yer alan oyun severler, konsola 12 Kasım tarihinde kavuşabilecek. Dünyanın geri kalan bölgelerinde ise söz konusu oyun konsolunun piyasaya giriş tarihi 19 Kasım olarak belirtildi.

TÜRKİYE’DEKİ SATIŞ FİYATI NE OLACAK!

PS5’in Türkiye’deki hayranları dolar kuru üzerinden açıklanan fiyat üzerinden ülkemizdeki satış rakamlarını hesaplamaya çalışıyor. Bu noktada dikkate alınması gereken bazı hususlar yer alıyor. İlk olarak oyun konsollarına uygulanmakta olan gümrük vergisi ve KDV oranlarının hesaba alınması gerekiyor.

Nisan ayında Resmi Gazetede yayımlanmış olan karar ile oyun konsollarının ithalat sürecinde 1 Ekim tarihine kadar %50 oranında es gümrük vergisi uygulaması başlandı. 1 Ekim tarihinden sonra ise bu vergi %20 olarak işlenmeye devam edecek. %18 olarak işlenecek KDV’yi de hesaplayacak olursak ortaya tahmini bir rakam çıkmaya başlıyor.

PS5, 30 Eylül tarihinden sonra ülkemize giriş yapacağı için fiyatının, değişen hafıza kapasitesi durumuna göre 5.500 TL – 7 bin TL arasında olmasını bekleniyor. Bu noktada oyun konsolunun Türkiye’deki fiyat politikası da oldukça önemli görülüyor. Türkiye pazarında yer alan diğer oyun konsollarının fiyatlarına göre bir fiyatlandırma uygulaması da yapabilir.

 

 

Okunma:
912
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
Genel · Oyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada