Google İşaret Diliyle Görüntülü Konuşma Özelliği

Salgın nedeniyle tüm dünyada karantina uygulanması, okulların ve tüm işlerin eve taşınmasına neden oldu. İnternet ve çeşitli iletişim uygulamalarının hem kullanım oranı arttı, hem de özellikleri itibariyle en verimli olanların belirlenmesine sebep oldu. Özellikle görüntülü konuşma konusunda hizmet sunan çeşitli uygulamalar, bu süreçte en yoğun talebin gerçekleştiği yazılımlar oldu. Ancak görüntülü konuşma sırasında işaret dilinin kullanılamıyor olması, en büyük sorunlardan biri olarak karşımıza çıktı. Google işaret diliyle görüntülü konuşma özelliği geliştirmek ve görüntülü yapılan iletişimlerde İşaret dilinin de kullanılabilmesi için çalışma başlattı.

Görüntülü İletişim İşitme ve Konuşma Engelliler Tarafından da Kullanılmalı

İşitme kaybı ya da konuşma kaybı yaşayan çok sayıda kullanıcının da görüntülü konuşma uygulamalarını kullanabilmesi gerekiyor.  Ancak görüntülü konuşma uygulamaları için hazırlanan algoritmalarda, işaret dilinin algılanmasına yönelik bir geliştirme yapılmamıştı. Bu alanda daha önce çalışmalar yapılmış, ancak verimli bir yol bulunamamış.

Bu konuda çalışmaları uzun süredir yürüten Google, İşaret dilinin algılanabilmesini sağlayan bir algoritma geliştirdiğini açıkladı. İşaret dilini kullanan kişilerin öne çıkabileceği bir yeni sistem geliştirdiler. Bu sayede kalabalık görüşmelerde, konuşmaların birbirine karşımasını engellemek ve bazı kişilerin öne çıkmasını sağlayacak bir özellik olacak.

Google işaret diliyle görüntülü konuşma özelliği konusunda yaptığı çalışmayı ve geliştirdiği algoritmayı, yayınladığı bir makale aracılığıyla açıkladı. İçerikte, normal hareketler ile işaret dili hareketlerinin nasıl birbirlerinden ayrılacağı hakkında da geniş bilgiler bulunuyor.

 

Okunma:
205
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
Genel · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada