Steam Kullanıcılarının İşlemci Tercihi Değişiyor!

AMD’nin Ryzen işlemcilerini piyasaya sürmesin sonucu, işlemci pazarındaki rekabet artmış durumda. 3. jenerasyon Ryzen işlemcilerin tanıtılması sonrası, AMD işlemcilerin kullanım oranı da artmıştı. Lakin Intel’in 10. kuşak işlemcilerini tanıtması ile birlikte, AMD’nin ilerleyişi bir ölçü yavaşlamıştı. Artık ise, Steam kullanıcılarının AMD ve Intel işlemci kullanma oranı ortaya çıktı. AMD için yüzler gülüyor.

10. jenerasyon işlemcilerinde çekirdek ve izlek sayısında artışa giden Intel, agresif bir fiyat siyasetiyle rekabete tekrardan ortak olmuştu.

Steam kullanıcılarının işlemci kullanma oranı artıyor

Steam’in Eylül 2020’de yaptığı donanım anketi, AMD için yüzleri güldüren bir tablo çizmiş durumda. Çıkış tarihinden itibaren yavaş yavaş pazar hissesini artıran AMD, 7 nm mimariye sahip Ryzen 3000 serisi ile baskıyı artırmıştı. Zen 3 mimarili Ryzen 4000 serisi işlemcilerin tanıtılmasından sonra, bu artışın devam etmesi bekleniyor.

Mayıs ayından itibaren nizamlı bir artış yaşayan AMD, Eylül ayında da bu artışı korumuş durumda. 2020 Eylül donanım anketi sonuçlarına nazaran, Steam kullanıcılarının AMD işlemci kullanma oranı yüzde 25 düzeyine çıkmış durumda. Intel’in elini güçlendiren taraf ise taşınabilir kullanıcılar. 10. jenerasyon işlemciler ile birlikte taşınabilir taraftaki liderliğini sürdüren Intel, bu taraftaki kullanıcılarını AMD’ye bırakmak istemiyor.

Zen 3 mimarili Ryzen 4000 serisi işlemcilerin çıkması ile birlikte, tekli çekirdek performansında büyük bir artış yaşanması bekleniyor. Yeni işlemciler ile birlikte, kullanıcı oranlarındaki bu artışın devam etmesi bekleniyor.

Ekran kartı tarafında ise NVIDIA GTX 1060 popülerliğini muhafazaya devam ediyor. En yaygın işletim sistemi Windows 10 64 bit olurken, en çok tercih edilen RAM ölçüsü 16 GB. 4 çekirdekli işlemciler ise yüzde 45,31 ile Steam’deki pazar hissesinin birçoklarını elinde tutuyor.

 

Okunma:
191
Makale Etiketleri:
· · · · · · · ·
Makale Kategorileri:
Genel · Oyun · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada