Araştırma: Pozitif Hastaların yüzde 86’sında semptom görülmedi

Britanya’da sokağa çıkma kısıtlamalarının yürürlükte olduğu periyotta 36 bin 61 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonucu açıklandı. 26 Nisan-27 Haziran tarihleri ortasında İngiltere, Wales ve Kuzey İrlanda’da yapılan testlerden 115’inin olumlu çıktığı, hastalık belirtisi göstermeyen asemptomatik hadiselerin olumlu sonuçlarda büyük çoğunluğu oluşturduğu tespit edildi.

Araştırmaya nazaran test sonucu olumlu çıkan şahıslardan yalnızca 16’sı testin yapıldığı gün semptom gösterirken geriye kalan 99 şahısta hiçbir semptom gözlenmedi. Testin yapıldığı gün belirti gösteren 142 kişinin testinin negatif çıktığı da not edildi.

Olumluların Büyük Kısmı Tespit Edilemiyor

İngiltere’de yalnızca koronavirüs semptomları gösteren, geçmeyen öksürük, ateş ya da tat ve koku kaybı bulunan bireyler test yaptırmaya teşvik ediliyor, olumlu olaylarla temaslı bireyler birinci etapta meskenlerinde karantinaya gönderiliyor. Araştırma sonuçları, şu an uygulanan test siyasetinin olumlu hadiselerin büyük çoğunluğunun tespit edilememesi riskini beraberinde getirdiğini ortaya koyuyor.

Londra Üniversitesinden salgın hastalık uzmanı Irene Petersen, “Test sonucu müspet çıkan bu kadar çok insanın test günü semptom göstermemiş olması, gelecekteki test stratejilerinde değişiklik gerektiriyor” dedi.

Petersen, sonuç olarak virüsün sessizce yayılmasını ve yeni salgın dalgalarını önlemek için testlerin daha da yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Araştırmacılar, öteki ülkelerde yapılan emsal araştırmalardan farklı sonuçlar çıktığını da not etti. Asemptomatik olayların toplam müspet hadiselere oranının Çin’deki bir araştırmada yüzde 5, İzlanda’daki bir araştırmada yüzde 43 çıktığını belirten bilim insanları, araştırmalarda kullanılan örneklemlerin farklı sonuçlara yol açabileceğine işaret etti.

Okunma:
215
Makale Etiketleri:
· · ·
Makale Kategorileri:
Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada