Dağınık Olmak Hastalık Mıdır Daha Yaratıcı Olmayı Sağlıyor!

Kimi beşerler dağınıklıktan hoşlanırken kimileri ise toplu ve sistemlidir. Toplumda daima derli toplu olmanın bizim için olağan olduğu aksettirilir. Pekala dağınık olmak ruhsal bir rahatsızlık göstergesi midir? Kimi durumlarda dağınıklık ya da çok toplu olma davranışları kişilik özellikleri ya da ruhsal durum hakkında birtakım fikirler verebiliyor.

Dağınıklık olağandışı bir durumun göstergesi midir?

Konutunuzu dağınık gördüğünüz vakit bu durum sizi rahatsız etmiyorsa ve biraz sonra toplarım diyorsanız ya da dağınıklık olduğu halde öbür işinizi halledebiliyorsanız bu durum yalnızca karakter özellikleriniz ve şahsî tercihlerinizden kaynaklanıyor demektir. Dağınıklık sizi rahatsız ediyor fakat daha sonra yaparım diye toplamaya başlamıyorsanız da bu durum da olağandır. Küçücük bir dağınıklık bile sizi rahatsız ediyor ve içinizi daraltmaya kadar gidiyor hatta o dağınıklıkta diğer işlerinizi halledemiyor ve aklınız daima o karmaşıklıktaysa çabucak etrafı toplamaya kalkışıyorsanız bu bir sorunun işaretidir. Toplu ve sistemli bir insansanız ve birden dağınık olduysanız depresyon belirtisi olabilir. Tam karşıtı, dağınık olan bir insansanız ve birdenbire tertipli ve tertipli olduysanız da bu depresyon işaretidir. Zira depresyon kişiyi tesiri altına aldığı vakit, kişi kendinde etrafı derleyip toplamak ya da günlük rutin paklığını yapmak için gerekli enerjiyi bulmakta zorlabilir. Bu üzere depresyon durumlarını uzman bir psikologa giderek halledebilirsiniz.

Dağınık olmanın avantajları

Yaratıcılık artar

Araştırmalara nazaran, kişinin derli toplu bir yerde çalışması onun toplumun beklentilerinden etkilenmiş bir ruh halinde olmasına sebep olabileceğinden, yaratıcılığı kısıtlayabiliyor. Bilakis, dağınık ve kendine mahsus bir ortamda çalışmak, toplumsal normlardan bağımsız bir ortam hissi yarattığı için yaratıcılığı körüklüyor.

Yeni şeyler deneme isteği

Albert Einstein, masasının oldukça karman çorman olmasıyla da tanınırdı. Ona sorulduğunda, “dağınık bir masa dağınık bir zihnin işaretiyse, o vakit boş bir masa neyin işareti olabilir?” diye karşılık vermiş ve dağınık masasını savunmuştu. Araştırmalar da bunu doğruluyor. Zihnin dolu olması, ortalığın da biraz dağılmasına sebep olabilir lakin yeni şeyler deneme, cüret etme heyecanına da sebep oluyor.

Dağınık olmanın dezavantajları

Cömertlik azalıyor

Enteresandır ki, bir araştırmada dağınık bir ortamda olan şahısların bağış yapma isteğinin azaldığı sonucuna varıldı. Dağınıklık, bir biçimde şahısta daha tavırlı olma hali yaratıyor.

Kurallar rahatsız eder

Kendi dağınık-düzenine alışan şahıslar, farklı nizam kurallarına uyulması gereken yerlerde daha fazla sıkılıp bunalabilirler. Örneğin ergenlik çağında odası daha dağınık olan gençler, okulda daha fazla sıkılan ve rahatsız olanlardır. Yahut konutunuz çok dağınıksa ve buna alıştıysanız, işyerinizdeki sistem mecburiliği sizi herkesten çok rahatsız edebilir.

Sıhhatsiz tercihler

Tıpkı araştırmada, dağınık bir ortama alışkın şahısların sıhhate yararlı seçimler yapma iradesinin de azaldığı ortaya çıkarıldı. Yani dağınıklığa alışırsanız, abur cubur ve hareketsiz yaşama da alışmanız fazla uzun sürmeyebilir.

Okunma:
212
Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada