Erkeklerin Ramazan’da en çok merak ettikleri 5 cinsellik sorusu

Ramazan ayında en çok merak edilen mevzuların başında Ramazan’da cinsel hayat ve sonları var. Bilhassa erkeklerin Ramazan ayında arama motorlarında en çok yaptıkları aramaları ve soruların cevaplarını sizler için derledik. İşte erkeklerin Ramazan ayında cinsellikle ilgili en çok merak ettikleri 5 soru ve cevabı…

1-İHTİLAM OLMAK, CÜNÜP OLARAK SABAHLAMAK ORUCA ZIYAN VERİR Mİ?

Oruçlu iken duşta ihtilam (halk ortasında rüyalanmak) olmak orucu bozmadığı üzere, gusletmeyi geciktirerek cünup olarak sabahlamak da oruca bir ziyan vermez. Fakat, zarurî bir durum olmadıkça çabucak uzunluk abdesti alınmalıdır.

2- CÜNÜP İKEN SAHUR YEMEĞİ YENİLİR Mİ, ORUCA NİYET EDİLİR Mİ?

Cünüp olan kimsenin elini, ağzını yıkamadan yemek yemesi ve bir şeyler içmesi uygun değildir. Fakat elini, ağzını yıkadıktan sonra sonra, uzunluk abdesti almadan sahur yemeği yemesinde bir sakınca yoktur.

3- MASTÜRBASYON ORUCU BOZAR MI?

Oruç, nefsin isteklerinden şuurlu olarak uzak durma istikametiyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin denetim altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde tesirli bir yoldur. Şehevî isteklerine mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.

Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıyeten tövbe etmeleri de gerekir.

Elle tatmin olmanın keffâreti gerektirmemesi, bu fiilin kıymetsiz bir günah olduğunu göstermez. Tersine özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar.

4- ORUÇLUYKEN UZUNLUK ABDESTİ ALMAK, BANYO YAPMAK ORUCU BOZAR MI?

Şayet uzunluk abdestli almanız gerekiyorsa, ağızdan ve burundan su yutulmadıkça banyo yapmak yahut gusül abdestli almak orucu bozmaz.

5- CİNSEL MÜNASEBET İLE BOZULAN ORUCA KEFARET GEREKİR Mİ?

Cinsel ilginin orucu bozup hem kaza hem de kefareti gerektirdiği konusunda bütün mezhepler ittifak halindedirler ve hepsinin dayandığı kanıt aşağıdaki hadistir. Kefaret hakkında bu hadis kanıt olarak gösterilir?

“Peygamberin (s.a.s.) yanında oturuyorduk. Bir adam çıkageldi ve,
-“Ey Allah’ın Rasûlü, helak oldum!” dedi. Rasûlullah,
-“Neyin var?” diye sorunca adam,
-“Oruçlu iken eşimle cinsel bağlantıda bulundum” diye yanıt verdi. Bunun üzerine Rasûlullah,
-“Peş peşe, iki ay oruç tutabilir misin?” diye sordu. Adam,
-“Hayır!” dedi. Rasûlullah,
-“Altmış yoksulu doyurabilir misin?” dedi. Adam yeniden
-“Hayır” dedi. Rasûlullah bir şey söylemedi, ortadan bir süre geçti. Biz mevzuyu müzakere ediyorduk ki Rasûlullah’a ağzına kadar hurma dolu bir sepet getirdi. Hz. Peygamber,

“Soru soran adam nerede”? dedi. Adam,

-“Soru soran benim” deyince Rasûlullah,

“Şunu al ve sadaka olarak dağıt” buyurdu. Bu sefer adam,

-“Benden daha yoksul birine mi ya Rasûlellah? Allah’a yemin ederim ki, Medine vadisinde benim mesken halkımdan daha yoksul bir konut halkı yoktur.” dedi. Adamın bu kelamları üzerine Rasûlullah azı dişleri görünecek formda güldü ve

-“Hurmaları kendi konut halkına yedir” buyurdu.

İftardan sonra sakın cinsel bağa girmeyin!
Okunma:
118
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat