Koronavirüs Aşısı ? Hangi Aşıların Başarılı Olma İhtimali Yüksek?

Son iki haftada hem Pfizer ve BioNtech hem de Moderna, bir hayli başarılı Covid-19 test denemeleri duyurdu.

Diğer aşılar da geliştiriliyor ve Belçika şirketi Jannsen’in yaptığı üçüncü bir büyük deneme, İngiltere’de devam ediyor.

Neden Bir Aşıya İhtiyacımız Var ?

Yaşamınızın normale dönmesini istiyorsanız, bir aşıya ihtiyacımız var.

Şimdi bile, insanların büyük çoğunluğu koronavirüs enfeksiyonu tehdidi altında. Sadece hayatımıza konulan kısıtlamalar, daha çok sayıda insanın ölmesini engelliyor.

Ancak bir aşı, vücutlarımıza enfeksiyonal güvenli bir şekilde savaşmayı öğretebilir. Ya virüse yakalanmamızı önler ya da daha az ölümcül kılar.

Hangi aşıların çok daha iyi olma olasılığı yüksek?

Pfizer/BioNtech aşı sınamalının son evreleriyle alakalı bilgi veren ilk ilaç firmayı oldu.

Bilgiler, aşının % 90’dan fazla oranda insanların Covid-19’a tutulmasını önlediğini gösteriyor.

43 bin bireye aşı yapıldı ve hiçbir güvenlik endişesi bildirilmedi.

Moderna’nın aşı sınamasına ise ABD Birleşik Devletlerinde 30 000 birey katıldı ve kobayların yarısına plasebo verildi.

Şirket, aşının % 94,5 oranında koronavirüse karşı koruma sağladığını ve Covid belirtileri gösteren 95 denekten yalnızca beşine gerçek aşı verildiğini açıkladı.

İngiliz ilaç şirketi AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen aşının deneme sonuçları da önümüzdeki birkaç hafta içinde açıklanacak.

Bu surada, Rus aşısı Sputnik V’ten de cesaret verici bilgiler geliyor.

Üçüncü aşamadaki ilk sonuçlara göre, Pfizer aşısına benzer oranda, % 92’lik bir etkinlik elde edildi.

Başka aşılar da geliştiriliyor mu?

Gelecek hafta ve aylarda, ileri aşamadaki denemeler üstünde çalışan ekiplerden daha fazla sonuç gelmesi bekleniyor.

Jannsen denemesinde İngiltere genelinde 6 000 kişi toplandı. Diğer ülkelerdek denemelerle bu sayının toplam 30 000e çıkması bekleniyor.

Şirket önceden deneklere bir doz aşı yapılan geniş ayrıntılı bir deney yaptı. Bu son denemede, iki dozun daha kuvvetli ve uzun vadeli bağışıklık sağlayıp sağlamadığı görülecek.

Çin’deki Wuhan Biyolojik Ürünler Enstitüsü ve Sinopharm ile Rusya’daki Gamaleya Araştırma Enstitüsü’nün de aralarında bulunduğu bazı diğer aşılar da son deneme aşamasında.

Ancak Çinli şirket Sinovac’ın Brezilya’da yapmış olduğu bir ilaç denemesi, bir gönüllünün vefatı olduğuna inanılan “çok büyük bir ters olay” sebebiyle askıya alındı.

Geliştirilmekte olan aşılar ne kadar farklı?

Aşının amacı, bağışıklık sistemini zararsız bir biçimde virüsün bazı kısımlarına maruz bırakmak. Daha sonra bağışıklık sistemi işgalciyi tanıyor ve nasıl savaşacağını öğreniyor.

Bunu yapmanın pek çok yolu var.

Pfizer/BioNtech ve Moderna, RNA aşısı diye bilinen bir aşı geliştirdi. Burada deneysel bir yöntem kullanılmaktadır. Virüsün genetik kodunun bir parçası, bağışıklık sistemini eğitmek için vücuda enjekte ediliyor.

Jannsen aşısında ise, bunun yerine genetiğiyle oynanarak zararsız ve moleküler seviyede daha çok koronavirüse bener hale getirilen grip virüsü kullanılmaktadır.

Bunun da, virüsü tanıması ve savaşması için bağışıklık sistemini eğitmesi bekleniyor.

Benzer bir biçimde, Oxford ve Rus aşılarında da şempanzeleri enfekte eden zararsız bir virüs kullanılmaktadır ve koronavirüse benzemesi ve vücudun tepki göstermesi için genetiğiyle oynanıyor.

İki Çin yapımı aşı, zararsız hale getirilmiş koronavirüsü kullanıyor.

Hangi yöntemin en iyi sonuçları getireceğini anlamak hayati önemde olacak. İnsanlara kasten virüsün verildiği deneyler bu soruların yanıt bulmasına yardımcı olabilir.

Okunma:
145
Makale Etiketleri:
· · · · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekoloji · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat