Koronayı Ciddiye Almayanlara Nasıl Yaklaşmalı Sert Tutum Sergilemeyin!

 

 

Koronavirüsün hayatımıza getirdiği yeni olağanların başında toplumsal ortak kuralları, maske takmak ve kalabalık ortamlardan uzak durmak geliyor. Lakin bu kuralları umursamayıp toplumsallaşmaya ve toplu partilere hız kesmeden devam eden insanları etrafımızda görebiliyoruz. Hem kendimizin hem de diğer insanların hayatını tehlikeye atmamak için bu durumda bizlere çok iş düşüyor. Pekala bu tedbirleri almayan arkadaşlarımızla vakit geçirirken nelere dikkat etmeliyiz?

 


 

 

 

SERT BİR HAL SERGİLEMEYİN

Covid-19’u ciddiye almayan insanlara karşı birinci içgüdünüz sert bir tepki vermeniz gerektiğinizi söylüyorsa da bunu yapmayın. Sert bir tutum sergilemek hem süreksiz bir etki yaratmaktan öteye geçmez hem de arkadaşlık bağlarınızı zedeleyebilir.

DİNLEYİN VE MERAKLI SORULAR SORUN

Liseden en kâfi (yakın)  arkadaşınızın bir mesken partisine gideceği gerçeğine şiddetle katılmasanız bile, dinlemek ve merakta kalmak, sohbeti olumlu istikamette ilerletmenize yardımcı olur. Psikolojide bu durum “duygu bilimci” olarak isimlendirilir. Yani, his yargıcın bilakis his bilimcisi; meraklı, açık, kabul eden ve dinleyen kişidir; eleştirel, küçümseyen ve kapalı fikirli olan değil.

Meraklı sorular sorarak, karşınızdaki kişiyi size nerede durduğu ve neden olduğu hakkında daha fazla bilgi vermeye davet etmiş olursunuz.

GAYE KİTLENİZİ TANIYIN

Şayet haberleri izlemeyi seven veya bilimle ilgilenen lakin maskesiz mağazaya giden bir arkadaşınızla konuşuyorsanız, konuşma noktalarınızı bilgilere göre odaklayabilirsiniz.

Buna alternatif olarak da bilime inanmayan veyahut reddeden biriyle konuşuyorsanız, şahsî bir kıssa paylaşabilirsiniz. Tahminen büyük bir partiye giden veya maskelerin veya toplumsal uzaklık uygulamalarının olmadığı bir toplantıya giden ve COVID-19’a yakalanan birini tanıyorsunuzdur, bunun üzere bir anekdot, desteklemeyebilecekleri istatistiklere veya haber kaynaklarına dayanmak yerine daha etkili olacaktır.

 

 


 

 

 

 

 

SONLARINIZI BİLİN

Kendi sonlarınızı bilmek, sizin için neyin uygun olup neyin olmadığına karar verebilmek gerçekten değerlidir. Tartışma başlatmak yerine, bunu bir yüzleşme değil, sohbet olarak gerçekleştirin.

BEKLENTİLERİNİZ KONUSUNDA GERÇEKCİ OLUN

Bu çeşitten konuşmalar ne kadar göz korkutucu üzere gelse de yanlışsız biçimde kelam edebilirseniz, kontaklarınıza ziyan vermez. Zorlayıcı lakin birebir vakitte, insanların durumlar, hadiseler ve bu süreçle ilgili farklı hissettiğinizi önce kendiniz kabul etmelisiniz.

Bir kişinin fikrini değiştiremezseniz, lakin en azından ufak değişimlerde bir rol oynamanız mümkün. Sırf biri o anda maskesini takmadığı için, bunu sizin de yapmayacağınızı göstermez. Kendi kendinize, “Fikirlerim yadırganabilir, lakin sonuçtan bağımsız olarak konuşmayı yapacağım çünkü bilsem de bakış açımı ve hislerimi duymalarını istiyorum” diyebilirsiniz. Kontrol edebileceğiniz şeyleri her vakit aklınızın bir köşesinde bulundurun: Hislerinizi ve bildiklerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca kendi davranışınızı kontrol edebilirsiniz.

 

Okunma:
136
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Yaşam

Yorumlar

  • Aslında ciddiye alanlara kızmak gerekirmiş.Birçok uzmanlar virüsün insan icadı olduğu ve amacının insanları korkutarak kötü niyetli kişilerin kendi planlarını uygulamak olduğu artık daha yüksek sesle dile getirilmekte.Maske takmayanlar aslında maske takanlardan daha çok güvende oldukları bilimsel çalışmalarla ıspatlanmış fakat bu bilginin yayılması engelleniyormuş.Asıl bilinmesi gereken corona diye uydurdukları canavar sıradan bir gripten daha az zarar verdiğini bilim adamları zaten söylüyor ama seslerinin yüksek çıkması nedense engelleniyor.

    aycan bekiroğlu 24 Ekim 2020 23:04 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat