Nerede Hata Yapıyoruz?: Bitki Bakımında Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bitkiler hayatımızın her alanında. Özellikle evlerimizde ve iş yerlerimizde olmasının ayrı bir önemi var. Dekorasyonumuza renklilik katmaları bir yana; pozitif enerjileriyle bizi olumlu etkiliyorlar. Bundan mahrum olmak istemiyorsak onlara iyi bakmamız gerek. Peki bir yerlerde hata yapıyorsak? Bunu gösteren işaretler var, onları dikkate almalıyız.

 

Yaprak Rengine Dikkat

 

 

Yaprakları tamamen kahverengiye döndüyse bu, bitkinizin yaşlandığını gösterir. Yani suçu kendinizde aramanıza çok da gerek yok gibi. Fakat bu süreç, yaprakların uçları kahverengiye dönerek başladıysa o zaman yeteri kadar su vermediğiniz düşünülür. Eğer bitkinizin bir yaprağı komple sarardıysa veya kahverengiye döndüyse başka çare yok, onu koparıp atacaksınız. Çünkü o yaprak –üzgünüm ama- ex olmuştur. Yaprak sizlere ömür! (Ölümlü dünya, ölümlü insan ha âlim olsan ha zâlim olsan demiş bir şarkı. Moralinizi düzeltmeye çalışıyoruz burada!)

 

Yaprakların Uçları mı Sarardı?

 

 

Bitkinizin yapraklarında uç kısımların sarardığını fark ederseniz anlayın ki ihtiyacı olan suyu gerektiği kadar alamıyor. Belki onu az suluyorsunuz, belki de toprağının kalitesi düşük; siz su veriyorsunuz ama toprak tutmuyor. (Toprağım, ayıp ediyon ama hemşehrim!)

 

Belki de saksınız küçük ve bitkinizin nârin kökleri bundan zarar gördü. Hangisi olduğunu bulup ona göre bir tedavi uygulayın sevgili bitki doktorları, pardon bakıcıları.

 

Yaprakların Ortası Sarardıysa

 

 

Her noktadaki sararmanın farklı bir anlamı var görüyorsunuz, sarı marı deyip geçmemek lâzım. Yaprağın orta kısmında kızarma veya sararma olduysa bu sefer de çok fazla suladınız demektir. (Şunun ortasını bulsak iyi olacak.)

 

Bitkinizin toprağı sürekli ıslak olursa mantar patojenleri de ‘hmm, fırsat bu fırsat’ diyerek bir güzel çoğalmaya başlar. Âcil müdahale edilmezse komplikasyon gelişerek bitkinizin tamamına yayılır ve… Acı son! (Sizi uyarıyoruz.)

Sulamayı abartmamalısınız. Saksı ile toprağın arasına kahve filtresi koymanız da işe yarar. Filtre, suyun fazlasını emecektir ve bu sayede bitkinizin zarar görmesini engelleyecektir.

 

Yapraklarının Çok Küçük Olması

 

 

Bundan şunu anlamanız gerekir: ‘Bitkiniz daha çok güneş ışığına ihtiyaç duyuyor.’ Önce bir kontrol edin; bitkiniz yeterli ışık alıyor mu? Almıyorsa konumunu değiştirip ışık gören bir yere koyun.

 

Yaprakların Uçlarında Kıvrılma

 

Uçları kıvrık yapraklar şunu gösterir: Ortamdaki atmosferik nem düşüktür.

 

Bunu önleyebilmek için evinizdeki nem dengesini doğru ayarlamanız gerekir. Hepinize kolay gelsin!

Okunma:
210
Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Ekoloji · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada