Para Harcarken Sağlığınızı da Harcamayın: Kozmetik Ürünü Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kozmetik ürünler hayatımızın bir parçası ve özellikle kadınnlar için vazgeçilmez. Fakat altının sahtesi olur da kozmetik ürünlerinin olmaz mı? ‘Olmak’ ne kelime; gırla gidiyor! Tamam; ‘taklitler aslını yaşatır’ demişler ama biz bu taklitlerini alırsak ummadığımız şeyler yaşayabiliriz. Onun için sahte kozmetik ürünlerine karşı tetikte olmamız gerek. Peki hangisi ak hangisi kara nasıl anlarız? İşte kozmetik alışverişinde dikkat etmemiz gereken şeyler:

 

Dış Görünüş Önemli

‘Önemli olan iç güzellik’ edebiyatına hiç girmeyelim. Zaten dış görünüşe değer verdiğimiz için bu kozmetik ürünlerini alıyoruz, değil mi? O halde kozmetik ürünlerinin görünümlerine de iyi bakalım. Bir ürün mü alacağız? Markanın resmi web sitesine girip o ürünü bulalım ve inceleyelim. Böylece alacağımız ürünün ambalajıyla karşılaştırma yapabiliriz.

Ambalajın boyutu, rengi, yazı tipi, ürünün ağırlığı ve buna benzer ufak detaylar bile, sahte ürünü ele verebilir. Mesela tüy kadar hafif bir oje mi olur? Kesinlikle çakmadır!

 

Kimlik Kontrolü Şart

Aslında hepimizin olduğu gibi ürünlerin de nüfus cüzdanı var. Seri numarası, barkod ve diğer ürün bilgileri onun sahte mi orijinal mi olduğu noktasında oldukça mühim. Bunları dikkatli bir şekilde okuyup ürünün kendisiyle kutusu arasında bir uyumsuzluk var mı yok mu kontrol edersek gerçeklerle yüzleşmemiz hiç zaman almaz.

 

Ürünün Rengine İyi Bakmalı

Allık, göz farı, pudra ve ruj gibi ürünlerin sahteleri çoğunlukla otantik ürünlerde karşımıza çıkmayan tonlarda üretiliyor. Bu noktada makyaj ürününün gerçek renklerini bilmek önem arz ediyor. O açıdan iş yine başa düşüyor: Markanın sitesine uğrayıp bir mukayese yapmak gerekiyor.

 

Kıvamı ve Kokusu da İpucu Verir

Mat ve orijinal kozmetik ürünlerinde simli doku bulunmaz. Kremsi kozmetiklerin kıvamı da çoğunlukla akışkandır. Bir kozmetik ürünü aşırı yoğun kıvamdaysa muhtemelen gerçek değildir. Ayrıca ürünün kötü kokması da onun sahte olduğuna bir işaret niteliğindedir.

 

Cildiniz Size Yalan Söylemez!

Ürünü kasaya götürmeden önce tester olanını denemek iyi bir fikirdir. Bu sayede cildinizin ürüne ne tepki verdiğini görmüş olacaksınızdır. Hakiki rujlar daima pürüzsüz ve eşit şekilde uygulanabilir. Maskaranın topaklanma yapması, parçalanması sahteliğinin kanıtıdır.

 

Okunma:
236
Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada