Remdesivir, Kovid-19 Tedavisi İçin Onay Alan Birinci İlaç Oldu

ABD Besin ve İlaç Kurumu (FDA), Gilead Sciences Inc. tarafından üretilen antiviral ilaç Veklury’nin (remdesivir) Kovid-19 hastalığının tedavisinde kullanılmasına yönelik onay verdi. ABD Lideri Donald Trump’a da uygulanan remdesivir, bu kapsamda FDA onayı alan birinci ilaç oldu.

ABD Ulusal Sıhhat Enstitüleri’nce yürütülen bir çalışmada, ilacın güzelleşme mühletini beş gün kısalttığının görülmesi üzerine kelam konusu onayın verildiği belirtiliyor. Onay kapsamında bir açıklama yayınlayan FDA, “Veklury, koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan en az 12 yaşında ve 40 kilonun üzerindeki şahısların tedavisi için onaylanmıştır” tabirlerini kullandı. Remdesivir daha evvel, tedavisi hastanede devam eden hastalar için yalnızca acil durumlarda kullanılıyordu.

Gilead Sciences Inc. ise ilaç ile ilgili açıklamasında, remdesivir’in koronavirüsün kendi kopyalarını bedende çoğaltmak için kullandığı bir maddeyi engellediğini belirtti. Şirket, ilaç aktifliğinin sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin ile alınmaması halinde azalabileceğini de belirtti.

DSÖ: “Geliştirici şirket, sonuçlara prestij etmedi” 

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada remdesivir’in can kaybını azaltmaya yönelik bir tesirinin bulunmadığını söz etmişti. DSÖ, içlerinde remdesivir ve hidroksiklorokin’nin de bulunduğu dört ilaç üzerinde testler yapmış ve bunların can kaybını yahut tedavi müddetini azaltmada tesirlerinin olmadığı açıklamıştı.

30 farklı ülkede, 500 hastanede ve 11,266 yetişkin hasta üzerinde yapılan test sonuçları ise şimdi eksper onayından geçmedi. DSÖ, ilacı geliştiren Gilead Sciences Inc’nin kendi bulgularına prestij etmediğini de açıklamıştı. Remdesivir’in şimdiye kadar yaklaşık 50 ülkede onaylandığı ve süreksiz müsaadeye sahip olduğu belirtiliyor.

Kaynakça https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-koronaviruste-flas-gelisme-ilac-onaylandi-41643672 https://www.bbc.com/news/world-us-canada-54654635

 

Okunma:
204
Makale Etiketleri:
· ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada