Vücudunuz Kırmızı Alarm Veriyor: Stresi Alt Etmenin Yolları

Stres çağımızın en yaygın sorunlarından biridir ve stresli olmayan insan yok desek yeridir. Evet; onunla yollarımızı tamamen ayırmamız mümkün olmayabilir. Ama stresi kontrol altında tutarak bizi ele geçirmesini önleyebiliriz. Bunun için stresten kurtulma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Bırakın; stres bizden korksun:

 

Nefes Egzersizleri Yapalım

Basit gibi görünse de aslında stresle mücadele için oldukça etkili bir uygulamadır. Hepimiz yogaya gidip meditasyon yapma imkânı olmayabilir. Ama yapacağımız nefes egzersizleriyle rahatlayabiliriz. O halde; çocukken doktora gittiğimizde sırtımıza steteskopu dayayıp söyledikleri gibi yapalım: ‘Derin nefes al…. Ver… Al… Ver…’ Kasların gevşemesine yardımcı olacak bu yöntem, stres katsayımızı azaltacaktır.

 

Egzersizi İhmal Etmeyelim

Nerede hareket, orada bereket diye boşuna dememişlerdir. Spor/egzersiz, kendimizi dinç hissettirir, enerji verir; zihnimizi başka yöne odaklamak için harika bir yoldur. Sağlığımıza onlarca faydasını saymıyoruz bile!

 

Sağlıklı Beslenelim ve Bol Su Tüketelim

Ne yediğimiz; bedenimizi olduğu kadar ruhumuzu da ilgilendiriyor. Nasıl yani? Şekerli gıdaların ve kafeinli içeceklerin stresi artırması gibi… Güne kahvaltıyla başlamak ise kan şekerinin gün boyu dengede kalmasını sağlıyor. ‘Benim karnım açken gözüm hiçbir şey görmez, açken ben ben değilim’ diyorsanız siz bu konuda zaten hassassınızdır. Yemek yememek de strese sokar; aşırı yeyince aklımıza üşüşen ‘kaç kalori aldım? Ya kilo alırsam?’ düşünceleri de… Ortasını bulmak sizin maharetinize kalmış.

 

Bitter çikolatanın mutluluk verdiğini çünkü serotonin düzeyini artırdığını hepimiz biliyoruz. Öte yandan bitki çayları da sinirleri yatıştırıyor. Demek ki neymiş? Beslenmenin stres üzerinde doğrudan bir etkisi var. Bol su içmek de bu kapsama dâhil. Vücut susuz kaldığı zaman daha fazla stres hormonu üretir. Bu da sivilceler başta olmak üzere bizi strese sokacak bir dizi sağlık sorununu beraberinde getirir.

 

Okuyalım, Yazalım

Neler hissettiğimizi kağıda dökmek bize iyi gelecektir. Kitaplar da düşüncelerimizden uzaklaştıracak; bizi farklı dünyalara götürecektir. Hem bilgi dağarcığımız genişler; ilginç şeyler öğrenerek millete hava atarız, ne dersiniz?

 

Her Şeyden Önce Uyku

Tüm bunlar iyi hoş da; eğer yeterince uyumadıysak parmağımızı kıpırdatasımız gelmez. Yetersiz uykunun fiziksel ve ruhsal bakımdan insanı nasıl yıprattığını uzun uzun açıklamaya gerek yoktur. Hepimiz hayatımızın bir döneminde uykusuzluk çekmiş ve bunun ne kadar zor olduğunu deneyimlemişizdir. Hele kronik uykusuzluk âcil çözüm gerektirir. Yoksa iş yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, dikkatsizlik, sinir küpü olmak; baş ağrısı, göz altı torbalarından öteye giderek başımıza daha büyük belâlar açabilir.

 

Hepinize stressiz, mutlu bir yaşam diliyoruz! Her şey gönlünüzce olsun!

 

Okunma:
230
Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat
Notibell

Bitexen’e Referans Linki ile Üye Olan Herkes 1BTXN Kazanıyor.

Detaylar Burada