Yemenin de Bir Yolu-Yordamı Var: Hangi Besini Nasıl Tüketmeli

Her yiyeceğin kendine özgü bir lezzeti var ve kimileri bizim için birer efsane. Onlara bayılıyoruz, görür görmez üzerine yumulmak istiyoruz. Ama her şeyi öyle damdan düşer gibi hemen mideye indirmemek gerekiyor. Bunun hazırlama usulü var; malzeme ölçüsü var, pişirme şekli var… Tüketirken aşırıya kaçmamak, doğal olanları tercih etmek gibi şeyler zaten hepimizin bildiği kurallar. Bugün ise hangi yiyeceği nasıl tüketmeli? Konusunda (buraya dikkat) ‘doyurucu’ bilgi vereceğiz.

 

Ekmek

Sofralarımızın baş tacı, her yemeğin en iyi arkadaşıdır kendisi. Onu yemeden tam olarak doymuş hissedemeyiz, aldığımız lezzetin bir tarafı hep eksik kalır. Ne kadar zengin bir menü olsa da ekmek; hepsinin medâr-ı iftiharıdır. Hele beyaz ekmeği yedikçe yiyesimiz gelir. Fakat uzmanların tavsiyesi çavdar, buğday ve yulaf gibi tam tahıllı ekmeklerin tercih edilmesi yönündedir. Ayrıca ekşi mayalı ekmek diğer ekmeklerden daha çok folat ve antioksidan içerir, besin emilimini kolaylaştırır.

Ekmeği kızartmak ise onun glisemik indeksini düşürür. Bu da kan şekerine olumlu etki eder.

 

Peynir

Kalsiyum ve protein deposu olan bu yiyeceği sevmeyen varsa kendisine kocaman şaşkınlıklarımızı gönderiyoruz. Her neyse; diyet yapıyorsak peynirlerin de az tuzlu olanlarını tercih etmeliyiz. Lor peyniri buna bir örnektir. Buzdolabından çıkar çıkmaz soğuk olarak tüketmeyelim, biraz ılımasını bekleyelim ki tadı daha güzel olsun.

 

Havuç

Salataların süsü olan havucun faydaları herkesin malumudur. Peki havucu pişirdiğimiz zaman besin değerinin arttığını biliyor muydunuz? Havuçlar beta-karoten adlı bir besin öğesi içeriyor ve piştiklerinde bu bakımdan zenginleşiyor. Bir de onları dilimlemeden, kabuklarını soymadan bütün olarak pişirmemiz daha iyidir; zira bu, antioksidan özelliğinin perçinlenmesini sağlayacaktır.

 

Domates

Kahvaltıdan akşam yemeğine her öğünümüze eşlik eden domates C vitamini yönünden âdeta bir hazine! Fakat uzmanların ifadesine göre; domatesi pişirmek likopen seviyesini yükseltiyor. Bu da bir çeşit antioksidan ve C vitaminine göre daha güçlü olduğu söylenebilir. Hem domatesler pişince içerisindeki lifler yumuşar ve daha kolay sindirilir.

 

Mantar

Mantarı haşlamak değil de ızgarada pişirmek daha doğru bir seçim olabilir. Bu, onların besin değerini artırır. Fazla pişirirseniz formu bozulur, suyunu salar. Az pişirirseniz bu sefer içi maalesef çiğ kalır. Yok mu bunun bir orta yolu? Mantara limon suyu koymak daha güzel pişmesine yardım eder.

Okunma:
118
Makale Etiketleri:
· · · · ·
Makale Kategorileri:
BİLENVAR · Genel · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Bildirimler kapat